Elektrický paralyzér zabil během jediného měsíce už dva lidi. Naposledy dvacetiletého mladíka v neděli na východě Spojených států v Marylandu. V tomto případě paralyzér použila policie přivolaná ke rvačce. Takzvané tasery používá několik měsíců i česká policie a už třikrát s nimi zasahovala. Podle lékařů jsou ale nebezpečné a měly by se polici zakázat. Ta naopak poukazuje na jejich výhody.
První cestování letadlem ho stálo život. Když po několikahodinovém čekání na letišti ve Vancouveru ztratil Robert Dzekanski nervy a začal rozbíjet věci, zasáhla policie. Její paralyzér ho měl jen znehybnit, on ale během několika vteřin umírá.
Osm elektrických paralyzérů od ledna používá i česká policie. A už třikrát zachránili život. Naposledy před měsícem tzv. taser pomohl vysvobodit čtyřletou holčičku, když ji unesl a pět hodin držel jako rukojmí její vlastní otec.
Padesát tisíc voltů vystřelí až do deseti metrů, pak dojde k elektrickému výboji. Podle policie je pro pachatele absolutně neškodný.
Zatím mají tento speciální donucovací prostředek pouze zásahové jednotky. Policie chce jejich použití rozšířit dokonce i na řadové policisty a nahradit tak použití střelných zbraní.
Lékaře ale jejich účinek znepokojuje a vyzývají - okamžitě zastavte jejich používání, jsou nebezpečné. Podle nich nemusí v určité fázi udělat nic, v jiné můžou zabít, dojde k srdeční zástavě a zástavě celého oběhu.
Amnesty International tvrdí, že to zabilo desítky lidí. Policie ale omezovat jejich používání nechce, chystá se jich dokoupit 50.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz