Zpravodajství

Lékaři: elektrické paralyzéry jsou životu nebezpečné!

Lékaři: elektrické paralyzéry jsou životu nebezpečné!
Zdroj: TV Nova

Elektrický paralyzér zabil během jediného měsíce už dva lidi. Naposledy dvacetiletého mladíka v neděli na východě Spojených států v Marylandu. V tomto případě paralyzér použila policie přivolaná ke rvačce. Takzvané tasery používá několik měsíců i česká policie a už třikrát s nimi zasahovala. Podle lékařů jsou ale nebezpečné a měly by se polici zakázat. Ta naopak poukazuje na jejich výhody.

První cestování letadlem ho stálo život. Když po několikahodinovém čekání na letišti ve Vancouveru ztratil Robert Dzekanski nervy a začal rozbíjet věci, zasáhla policie. Její paralyzér ho měl jen znehybnit, on ale během několika vteřin umírá.

Osm elektrických paralyzérů od ledna používá i česká policie. A už třikrát zachránili život. Naposledy před měsícem tzv. taser pomohl vysvobodit čtyřletou holčičku, když ji unesl a pět hodin držel jako rukojmí její vlastní otec.

Padesát tisíc voltů vystřelí až do deseti metrů, pak dojde k elektrickému výboji. Podle policie je pro pachatele absolutně neškodný.

Zatím mají tento speciální donucovací prostředek pouze zásahové jednotky. Policie chce jejich použití rozšířit dokonce i na řadové policisty a nahradit tak použití střelných zbraní.

Lékaře ale jejich účinek znepokojuje a vyzývají - okamžitě zastavte jejich používání, jsou nebezpečné. Podle nich nemusí v určité fázi udělat nic, v jiné můžou zabít, dojde k srdeční zástavě a zástavě celého oběhu.

Amnesty International tvrdí, že to zabilo desítky lidí. Policie ale omezovat jejich používání nechce, chystá se jich dokoupit 50.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz