Zpravodajství

Rodiče si děti vymění na Nový rok

Rodiče si děti vymění na Nový rok
Zdroj: TV Nova

Rodiče obou zaměněných holčiček z třebíčské porodnice ve středu poprvé řekli jasné datum, kdy si chtějí Nikolku a Verunku vyměnit. Mělo by to být přesně na Nový rok - 1.ledna 2008.

Už teď se přitom obě rodiny na výměnu pečlivě připravují. Poprvé na více dnů od středy až do víkendu je Nikolka u Čermákových a se svojí biologickou dcerkou Verunkou si zase hrají Libor Broža a Jaroslava Trojanová.

Do Nového roku chtějí obě rodiny společně oslavit první narozeniny holčiček, které připadají na 9. prosince, i celé vánoční svátky. Pro Nikolku i Verunku to má jednu nespornou výhodu navíc. Vánoční dárky totiž dostanou hned dvakrát. Ježíšek jim podle našich informací přinese houpací koníky, plyšáky a oblečení.

Po Novém roce by se pak obě rodiny kvůli zvyknutí na své holčičky nechtěly nejméně měsíc vídat.

Zdravotníci děti zaměnili v době od narození do doby, než je předali matkám. Obě holčičky se narodily loni 9. prosince. Podle závěrů vlastního vyšetřování nemocnice děti zaměnila sestra po porodu. Na změnu se přišlo následující den večer, kdy nesouhlasily váhy dětí, poté se manipulovalo s dokumentací. Nepodařilo se však zjistit, která pracovnice dětského oddělení záměnu způsobila.

Vývoj případu záměny dětí v třebíčské porodnici:

9. prosince 2006 - Jaroslavě Trojanové a Liborovi Brožovi z Jabloňova na Žďársku se narodila dcera Nikolka (3,30 kilogramu). V porodnici se ten den narodili jeden chlapec a čtyři holčičky, mezi nimi i Veronika Čermáková (2,65 kilogramu).

10. prosince 2006 - Otci Nikolky se zdálo divné snížení váhy z 3,30 na 2,65 kilogramu, personál uvedl, že se při vážení stala chyba. I druhá matka měla rozdílné informace o váze dítěte.

Polovina března 2007 - Libor Broža kvůli podezření, že dítě není jeho, podstoupil test DNA. Test ukázal, že není biologickým otcem Nikolky.

Září 2007 - Žďárský soud začal řešit občanskoprávní spor o otcovství Broži a Trojanové. Soud si vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem.

17. září 2007 - Test DNA u Trojanové prokázal, že ani ona není biologickou matkou Nikolky. Rodinu navštívil v září ředitel třebíčské nemocnice, který měl zájem o mimosoudní vyrovnání a údajné utajení případu před médii.

2. října 2007 - Policie se začala zabývat případem. Žalobce jí poslal trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele.

3. října 2007 - Broža a Trojanová oznámili, že chtějí jako odškodné deset milionů korun, milion za každý měsíc bez svého pravého dítěte.

4. října 2007 - Bylo zveřejněno, že druhou rodinou, které se záměna týká, jsou Čermákovi z Přibyslavic. Matka se jmenuje také Jaroslava, což mohlo být příčinou záměny.
- Obě rodiny se za asistence psychologa a sociálních pracovnic sešly v Jihlavě. Shodly se na navrácení dětí do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny, nejpozději do Vánoc.

6. října 2007 - Jedna zdravotní sestra byla postavena mimo službu. Jedna matka tvrdila, že miminko nemělo na těle napsané číslo, druhá pak, že bylo rozmazané.

8. října 2007 - Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se omluvilo oběma rodinám.
- V nemocnici zahájila kontrolu komise kraje Vysočina.
- Policie oznámila, že osob podezřelých ze záměny novorozenců bylo v den porodu sedm. V dalších dnech se jejich počet rozšířil na 20. Jsou mezi nimi lékaři i zdravotní sestry.

11. října 2007 - Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou rozhodl ve sporu o otcovství, potvrdil, že Broža není otcem dítěte, které vychovává s Jaroslavou Trojanovou. Podle soudu je Broža biologickým otcem dítěte, které vychovávají Čermákovi.

12. října 2007 - Třebíčská nemocnice potvrdila, že za výměnu novorozenců nese odpovědnost. Podle ředitele Petra Mayera chybovalo celkem sedm zaměstnanců. Dvě sestry dětského oddělení, které údajně výměnu zavinily, byly propuštěny z nemocnice, další dva zaměstnanci přeřazeni na jiné místo a tři dostali důtku. Své místo musel opustit primář a vrchní sestra dětského oddělení.

15. října 2007 - Lékaři z dětského oddělení kvůli odvolání primáře vypověděli služby pohotovosti a lékařskou službu první pomoci.

- Rodiče zaměněných dětí požadovali odvolání ředitele nemocnice Mayera, a to zejména kvůli způsobu komunikace a přístupu k případu.

18. října 2007 - Policejní vyšetřování potvrdilo záměnu novorozenců.

22. října 2007 - Rodiče zaměněných dětí zahájili společnou péči o holčičky tak, aby každá z maminek měla střídavě obě děti u sebe a všichni si na sebe vzájemně zvykli.

23. října 2007 - Podle představenstva České lékařské komory (ČLK) bylo potrestání primáře kvůli záměně dětí nepřiměřené.

24. října 2007 - Dozorující okresní státní zástupce Zdeněk Špaček řekl, že vyšetřovatelé případ patrně odloží, neboť ve spisu dosud neshledal žádné náznaky spáchání trestného činu.

26. října 2007 - Lékaři dětského oddělení stáhli výpovědi z pohotovostních služeb. Nemocnice odvolanému primáři nabídla, že na oddělení může pracovat dál, což protestující lékaři nevěděli.

30. října 2007 - Oznámeno, že kraj Vysočina pošle ve středu 31. října po 100 000 korunách maminkám zaměněných dětí. Ředitele nemocnice Mayera radní neodvolali, ale výrazně mu snížili odměny.

7. listopadu - Za záměnu novorozenců v třebíčské nemocnici nikdo trestně stíhán nebude, okresní státní zástupce Zdeněk Špaček souhlasí s verdiktem policie. „Usnesení vyšetřovatelů, že nebyl spáchán trestný čin ani přestupek, se měnit nebude," řekl. S postupem policie je spokojen, nebude žádat doplnění vyšetřování.

 

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz