Zpravodajství

VIDEO: Maketu Ďáblovy bible mají v Olomouci

VIDEO: Maketu Ďáblovy bible mají v Olomouci

V Olomouci je k vidění maketa největší rukopisné knihy světa, Ďáblovy bible. Není to však umělecká kopie, která by byla velmi nákladná. Reprodukce jsou na 200 z 624 stran, ostatní jsou bílé. Reportáž připravuje Vanda Rajnochová.

Maketu nechal vyrobit Nadační ústav regionální spolupráce spolu s Výstavištěm Flora Olomouc. Poprvé bude vystavena na listopadovém knižním veletrhu a literárním festivalu Libri v Olomouci.

Podle mluvčího veletrhu Libri Petra Albrechta se dá předpokládat, že maketa poté skončí v Národní knihovně, která v současné době vystavuje originál Ďáblovy bible.

"Maketa vznikla přímo pro náš veletrh. Kromě ní uvidí návštěvníci na stojanech i zvětšeniny 20 vybraných stránek. Výstavu doprovodí i filmový dokument," vysvětlil.

Stála by stovky milionů

"Maketa by se měla co nejvíce blížit originálu. Ale samozřejmě nemůžeme udělat uměleckou kopii, tak obrovská kniha by byla neuvěřitelně drahá, stála by stovky milionů korun. Museli jsme zvolit kompromis.

Nechtěli jsme ho ale dělat ve velikosti, protože to je svým způsobem fenomén, v té době to určitě byla největší kniha světa," uvedl předseda správní rady Nadačního ústavu regionální spolupráce Jiří Rudolf.

Stejný ústav se loni podílel na organizaci výstavy originálu pařížského zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky, který později vystřídala umělecká kopie díla. Zatímco originál je psán na pergamenu, maketa je vyrobena z papíru.

Získat papír tak velkého formátu byl podle Rudolfa největší problém. Nakonec vyšly vstříc Olšanské papírny, kožené desky a vazbu vyrobil umělecký knihař Jiří Fogl ze Žamberku.

Originál Ďáblovy bible, latinsky Codex gigas, se nedávno po 350 letech dočasně vrátil ze Švédska do Prahy, kde vzbudil obrovský zájem veřejnosti. Od září je vystaven v pražském Klementinu.

"Cílem bylo tento významný počin dovézt z Prahy trošku i do Olomouce. Chceme dokonce, aby si ji lidé mohli prohlédnout více, jsme schopni během expozice přelistovat na jiné strany," doplnil Rudolf. Lidé uvidí i desky, vazbu či kování knihy. Cena makety ještě není uzavřena, bude se pohybovat kolem 350.000 korun.

Rukopis vznikl na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Má rozměry 900 krát 505 milimetrů a váží 75 kilogramů. Knihu, která byla ve středověku přirovnávána k sedmi divům světa, si švédští vojáci odvezli za třicetileté války z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist.

Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich kající se z těžkého hříchu. Odtud pochází i její název a k pověsti odkazuje i celostránková iluminovaná kresba čerta.
Veletrh Libri Olomouc se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz