Ve Vyškově byla ve středu otevřena řídící centrála NATO, která nemá v Evropě obdoby. Bude se zabývat ochranou - proti zbraním hromadného ničení.
Takhle nějak budou už za pár let začínat americké akční filmy. Přestože budova na první pohled vypadá jako obyčejný panelák, v jejích útrobách bude pracovat šedesát nejlepších specialistů na zbraně hromadného ničení.
Pokud bude hrozit útok jadernými nebo chemickými zbraněmi, vyškovští specialisté okamžitě poskytnou velení NATO expertní informace pro rozhodování o protiútoku.
Aliance vybrala vyškovskou základnu právě díky pověsti, kterou si vybudovali čeští chemici na misích v Iráku. Jako jediní tehdy odhalili a zadokumentovali použití chemických zbraní. Jejich zkušeností teď bude využívat celá severoatlantická aliance.
U kulatého stolu se bude zasedat už příští měsíc. Jedním z prvních úkolů může být íránský jaderný program.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz