Zpravodajství

Žene se na nás vichřice, přifoukne sníh a sněhové jazyky

Žene se na nás vichřice, přifoukne sníh a sněhové jazyky

Na českých horách začala lyžařská sezona. Stále více lidí vyráží na sjezdovky s vypůjčeným vybavením. Lyže nekupovat a raději si je půjčit se vyplatí především těm, kteří jezdí na hory jednou až dvakrát do roka. Za půjčovné zaplatí 250 až 500 korun denně.

Zdroj: TV Nova

Podmínky pro lyžování zatím nejsou nejpříznivější, na horách hlásí kolem 50 centimetrů sněhu. Na nápor lyžařů se ale půjčovny připravují. Pokud už nemáte stání, ale nemáte ani lyžařskou výbavu, pak právě v půjčovnách není problém sehnat výbavu i pro malé děti. Podle obchodníků je to výhodnější, protože děti rychle rostou a nemusí se jim každou sezonu kupovat nová výbava.

Počasí na víkend

Víkend klepe na dveře, hodit se tak budou informace o počasí, které si příroda na příští dny chystá. Obzvlášť pokud máte v úmyslu vyrazit na hory. Meteorologové mají vcelku příznivé zprávy. Zatímco dole v nížinách se budou po obloze valit mraky a budou se přehánět dešťové přeháňky, na horách se roztrhne sněhová peřina.

"Už během soboty se do Česka dostane chladný vzduch od severozápadu, který přinese nižší teploty a do hor sníh," řekla serveru nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Co se teplot týče, v nížinách naměříme 2 až 6 stupňů, na jihu Moravy místy i plus 8, na horách bude kolem 1 stupně nad nulou," doplnila Honsová.

Neděle je pak zejména pro lyžaře příslibem lepších zítřků. "Od neděle čekáme na horách vydatnější sněžení, napadnout by mohlo až 10 cm sněhu a teploty spanou na pět stupňů pod bod mrazu," řekla meteoroložka.

"V nižších polohách pak čekáme oblačno až zataženo a spíše dešťové přeháňky," dodala.

Start nového týdne se pak podle ní ponese ve znamení zatažené oblohy, sněžení na horách i v nížinách a přidá se k tomu čerstvý vítr.
"Ten by na horách mohl dosáhnout až síly vichřice. To znamená, že řidiči by měli počítat s tvorbou sněhových jazyků a závějí," řekla nám meteoroložka.

"Na horách pak do úterý napadne až 30 cm sněhu, v nížinách to bude centimetrů 5. Teploty se budou klouzat mezi mínus 1 až plus 3 stupni, na horách klesnou na 5 stupňů pod nulu," doplnila meteoroložka.

Kde se o víkendu lyžuje?

Chystáte se vyrazit otestovat lyže či snowboard? Zjistili jsme, kde se o víkendu rozjedou vleky. Tak například v Jizerských horách se na víkendový provoz chystají v areálu Albrechtice - Tanvaldský špičák, kde je 35 cm sněhu. Jezdí se i v Bedřichově, na Ještědu a v Josefově dole. Na sjezdovce je od 40 do 25 cm sněhu.

Orlických horách je sněhu také dost. Na sjezdovkách ho leží od 25 do 40 centimetrů. A protože o víkendu by mělo opět začít mrznout, tak se začne i s umělým zasněžováním. V Děštné jsou v provozu všechny vleky, v Říčkách se kromě černé sjezdovky také lyžuje úplně všude.

Zoufat nemusí ani běžkaři. Na hřebenech je pro ně připraveno několik kilometrů upravených tratí. Všichni lyžaři určitě uvítají i novinku letošní sezóny. V celých Orlických horách je totiž bezplatné parkování.

V Krkonoších se rozjedou vleky například v Herlíkovicích, kde je na sjezdovkách až 60 čísel sněhu. Částečný provoz slibují i areály Harrachov, Černý Důl, Dolní Dvůr. Na tratích je od 35 do 60 cm sněhové pokrývky. Na velmi dobré podmínky láká areál Jánské lázně - Černá hora, kde je půl metru sněhu.

Z lyžařských areálů na Šumavě se rozjedou například ty v Kašperských horách. Velká zimní střediska Zadova a Skiareál Lipno hlásí 40 cm sněhu. Pokud nebude pršet, bude se lyžovat i v Českých Žlebech na Prachaticku. Například také na Kramolíně se už od pátečního rána upravovaly všechny čtyři sjezdovky. Pět dní tam nepřetržitě mrzlo a tak jela sněhová děla naplno.

V jihočeských horách si na své přijdou i běžkaři. Na Zadově je připraven 25km okruh a upravené jsou i závodní trati na Churáňově. Provozovatelé areálu doufají, že se výrazně neoteplí a od soboty tak zahájí nepřetržitý provoz.

V Jeseníkách jedou zatím jen v Karlově a částečný provoz hlásí Ovčárna na Pradědu, kde leží 75 cm sněhu. O víkendu se rozjedou vleky na Červenohorském sedle. Na svazích je 40 cm zmrzlého sněhu.

V Beskydech pak částečný provoz hlásí jen Pustevny, kde je 30 cm sněhu, ostatní střediska zatím pro nedostatek sněhové peřiny stojí.

Co nového v lyžařských areálech?

Počasí lyžařům zatím příliš nepřeje, tak se alespoň podívejte, co si kde připravili nového. Tentokrát se v našem seriálu podíváme na jih Čech, do Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Střediska v Královéhradeckém kraji

Do velkých investic se po loňské mimořádně teplé zimě pustila letos v Královéhradeckém kraji jen část vlekařských firem. Většina vlekařů po výpadku příjmů výdaje redukovala. Výjimkou jsou s investicemi za několik desítek milionů korun vlekařské firmy Ski Pec z Pece pod Sněžkou a Skiareál Špindlerův Mlýn.

Ski Pec letos vložila do vybudování kompletního umělého zasněžování sjezdovky na Hnědém vrchu asi 70 milionů korun. "Jde o největší investici v historii střediska. Podíl uměle zasněžovaných tratí se díky tomu zvýší ze 40 procent na asi 60 procent," řekl šéf pecké firmy František Vambera. Cena jednodenní jízdenky pro dospělého v hlavní sezoně v Peci pod Sněžkou vzroste z 550 na 590 korun.

Ani špindlerovský Skiareál zamýšlené investice letos neomezil a do umělého zasněžování v lokalitách Svatý Petr a Hromovka, nákupu nové rolby a přípravy nových projektů vložil kolem 50 milionů korun.

Společnost Mega Plus z Janských Lázní letošní investice kvůli minulé špatné sezoně redukovala zhruba o dvě třetiny na téměř 20 milionů korun. "Hlavními investicemi byla koupě lyžařského areálu Duncan v nedaleké Svobodě nad Úpou, koupě nové rolby, rozšíření dojezdu černohorské sjezdovky a posílení systému umělého zasněžování v Malé Úpě," řekl Petr Hynek z Mega Plus.

Ceny v hlavní sezoně Mega Plus nemění, pouze cenu skipasu ve vedlejší sezoně pro dospělého zvýší na 490 korun z 390 korun.

K omezení investic na asi dva miliony korun z dosavadních průměrných 20 milionů korun ročně letos přistoupila společnost Markid, která provozuje krkonošské areály Černý Důl a Dolní Dvůr. "V Černém Dole je nová zpevněná plocha parkoviště a nový snowpark," řekl Radek Etrych z Markidu. Ceny jízdenek Markid nemění.

Pouze na běžnou údržbu měli letos peníze vlekaři v největších střediscích v Orlických horách v Deštném a Říčkách. "Zima byla špatná a žádné investice jsme si nemohli dovolit. Podařilo se nám jen opravit silnici v areálu, natřít chatu a pořídit nové bezpečnostní prvky na sjezdové tratě," řekl Stanislav Havel ze Ski Klubu Říčky. Jen na běžnou údržbu měli peníze vlekaři v Deštném.

Cena jednodenního skipasu pro dospělého v Říčkách kvůli očekávanému zvýšení DPH z pěti na devět procent vzroste z 450 na 460 korun. V Deštném zatím o cenách nerozhodli.

Pardubický kraj

Lyžařské areály v Pardubickém kraji se loňskou sezonu potýkaly s nepřízní počasí a jejich tržby byly o desítky procent nižší. Řada z nich proto letos investuje do modernizace středisek méně než v minulých letech.

"Na investice nejsou peníze, tržby za loňskou sezonu byly o 60 procent nižší. Za 2,5 milionu korun vyměníme sloupy na lyžařském vleku," uvedl Jiří Zámečník, jednatel městské společnosti Voda a sport Svitavy. Firma v Čenkovicích provozuje dva vleky a dvě ubytovací zařízení.

Podobně je na tom v lyžařském areálu v Čenkovicích další provozovatel sjezdovky, Ski klub Česká Třebová. Vloni investovali čtyři miliony korun do odbavovacího zařízení, letos provádí pouze běžnou údržbu, řekl předseda Ski klubu Česká Třebová Jiří Zapletal.

Velkou proměnou prošlo už loni lyžařské středisko v Hlinsku na Chrudimsku. V Hlinsku prodloužili sjezdovku přemostěním přes silnici, z původních 250 metrů nyní měří 400 metrů.

Lyžařské středisko v Dolní Moravě v letošním roce zaplatí dva miliony až tři miliony korun za nové stánky s občerstvením, vylepší parkování a dopravu skibusy a zavádí ubytovací servis, v němž se rekreanti dozvědí, jaký typ pokojů je zrovna k mání, řekl manažer areálu Ski Sněžník Oldřich Štos.

Zhruba 200 000 korun bude stát v skiareálu Přívrat snowpark s několika adrenalinovými prvky a ledová plocha pro bruslení, řekl šéf areálu Milan Menclík.

"Jsme menší areál a je potřeba každý rok připravit něco nového," uvedl Menclík. Loni například v Přívratu nabídli zájemcům snowtubing. Kvůli nedostatku sněhu si ale sjíždění v duši ve speciálním korytu nejspíš vyzkouší rekreanti až letošní sezonu, dodal Menclík.

Jižní Čechy

Horská střediska na jihu Čech se budou letos snažit návštěvníky přilákat na řadu novinek. Lipenský skiareál otevře poprvé v zimě nové multifunkční sportcentrum za více než 70 milionů korun. Nabídne ubytování, restauraci a skiservis. Zadov na Prachaticku větší investici nepřichystal, lyžaře chce přesto překvapit širšími tratěmi pro běžkaře, upravenějšími sjezdovkami a lepší úrovní občerstvení.

Kvůli daňové reformě ale na Lipně chystají zdražení jízdného. DPH na služby totiž od ledna zřejmě poskočí z pětiprocentní do devítiprocentní sazby.

"Skipasy tak budou o čtyři procenta dražší," řekl ředitel firmy Lipno Servis Luboš Krejza, která tamní lyžařský areál na známou přehradou provozuje. V praxi to bude znamenat, že za nejběžnější celodenní permanentku pro dospělého lyžaři zaplatí místo 450 korun asi o dvacetikorunu víc. Stejnou sumu platili milovníci zimních radovánek za celodenní permanentku i v areálu na Zadově.

Lepší bydlení naleznou turisté i v novém Sportcentrum Lipno hned vedle nástupní stanice lanovky Lipno Express. Ve víceúčelové dvoupatrové budově je 21 apartmánů s ložnicí, kuchyňkou a sociálním zařízením. Jeden apartmán může přitom obývat až osm lidí.

Cena za noc se tak pohybuje od 200 do 500 korun podle počtu osob. Kapacita centra je 152 lůžek. Nechybí v něm ani samoobslužná restaurace s venkovním barem, sportovní obchod, lyžařská škola, půjčovna a skiservis.

Poprvé v Česku je zde i úschovna vybavení, kde si lyžaři budou moci odložit své náčiní a my jim přes noc vysušíme boty a nabrousíme lyže," dodal Krejza, podle něhož se Lipno chce zlepšováním služeb stát nejmodernějším areálem pro rodiny s dětmi v České republice.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz