Zpravodajství

SOS: Měřiče tepla jsou zdravotně rizikové

SOS: Měřiče tepla jsou zdravotně rizikové

Sdružení obrany spotřebitelů zveřejnilo alarmující zprávu. Tvrdí, že chemické odpařovací měřiče spotřeby tepla - RTN 01, kterých jsou v naší zemi tisíce, jsou zdravotně rizikové. A to hlavně pro děti, starší lidi a nemocné. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí, které po šesti letech dokazování zakázalo měřič používat v jednom bytě na Praze 13. Prý se z něj do ovzduší uvolňují látky škodlivé lidskému organismu.

Zdroj: TV Nova

Indikátor spotřeby tepla RTN 01. Měří tak, že se z něj odpařuje methylbenzoát a podle jeho úbytku se pozná kdo kolik protopil. Někteří lidé si ale začali stěžovat, že jim výpary poškozují zdraví.

A tak pan Fuksa zažaloval majitele bytu, Prahu 13, aby měřič odstranil.

Po šesti letech soud rozhodl

Soud tvrdí, že se z nich uvolňují látky škodlivé lidkému zdraví. Radnice Prahy 13 ale už nic odstraňovat nebude, protože byt panu Fuksovi během sporu odprodala. A v dalších bytech měřiče nechá. Má prý dost důkazů, že neškodí.

Hlavní hygienik ale odmítá tyto měřiče zakázat. Prošly prý testy. A k výroku soudu o rizicích říká.

Sdružení ale tvrdí, že jde o významnou skupinu ohrožených lidí.
Lidé bojující proti měřičům chtějí na hlavního hygienika podat trestní oznámení.

Ale spíš stěžovatelům doporučuje, aby investovali do řádných chemických rozborů měřičů v některé z certifikovaných laboratoří.
A pokud ty vydají stanovisko, že jde o zdraví nebezpečný výrobek, jedině v tom případě je hlavní hygienik ochoten v ČR odpařovací měřiče zakázat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz