Zpravodajství

České firmy trápí nedostatek zaměstnanců

České firmy trápí nedostatek zaměstnanců
Zdroj: TV Nova

České firmy ohrožuje akutní nedostatek zaměstnanců, proto je přeplácejí. Bojí se totiž, aby nepřešli ke konkurenci. Některé společnosti zvýšily mzdy až o 15 % a od nového roku plánují další vlny. Podle Hospodářské komory se ale někteří podnikatelé můžou dostat do vážných problémů. Drahá pracovní síla odrazuje i zahraniční investory. Více informací se dozvíte ve videu z Televizních novin.

Zaměstnanci počítají peníze navíc, jejich šéfové zase ztráty. Přidávají peníze pod tlakem chybějících pracovníků. Několik stovek jich schází i jednomu z největších obchodních řetězců u nás, ten se bojí dalšího úbytku.

Zaměstnavatelé ale nesypou peníze jen do mezd, dotují i volný čas a předhánějí se v nejrůznějších benefitech.

Samozřejmostí je už skoro všude pětitýdenní dovolená, příspěvek na důchodové pojištění, vzdělávání nebo stravu. Platí se ale i bydlení, třeba řidičům na Ústecku. V Ostravě se zase za řidiče dává víc než deset tisíc jenom za to, že se vůbec najde.

Hospodářská komora ale varuje , že se mzdami ještě zahýbou odboráři a víc než třetina firem bude mít v novém roce ztráty.

I přes to jsou na tom čeští zaměstnanci lépe než třeba na Slovensku, v Rusku nebo Maďarsku, pro zahraniční společnosti je to ale problém.

Zaměstnance shání i policie. Ke konci roku jich odejde pět tisíc. Kdo z těch, kteří zbyli, sežene nového policistu, dostane za každého víc než čtyři tisíce korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz