Zpravodajství

České firmy trápí nedostatek zaměstnanců

České firmy trápí nedostatek zaměstnanců
Zdroj: TV Nova

České firmy ohrožuje akutní nedostatek zaměstnanců, proto je přeplácejí. Bojí se totiž, aby nepřešli ke konkurenci. Některé společnosti zvýšily mzdy až o 15 % a od nového roku plánují další vlny. Podle Hospodářské komory se ale někteří podnikatelé můžou dostat do vážných problémů. Drahá pracovní síla odrazuje i zahraniční investory. Více informací se dozvíte ve videu z Televizních novin.

Zaměstnanci počítají peníze navíc, jejich šéfové zase ztráty. Přidávají peníze pod tlakem chybějících pracovníků. Několik stovek jich schází i jednomu z největších obchodních řetězců u nás, ten se bojí dalšího úbytku.

Zaměstnavatelé ale nesypou peníze jen do mezd, dotují i volný čas a předhánějí se v nejrůznějších benefitech.

Samozřejmostí je už skoro všude pětitýdenní dovolená, příspěvek na důchodové pojištění, vzdělávání nebo stravu. Platí se ale i bydlení, třeba řidičům na Ústecku. V Ostravě se zase za řidiče dává víc než deset tisíc jenom za to, že se vůbec najde.

Hospodářská komora ale varuje , že se mzdami ještě zahýbou odboráři a víc než třetina firem bude mít v novém roce ztráty.

I přes to jsou na tom čeští zaměstnanci lépe než třeba na Slovensku, v Rusku nebo Maďarsku, pro zahraniční společnosti je to ale problém.

Zaměstnance shání i policie. Ke konci roku jich odejde pět tisíc. Kdo z těch, kteří zbyli, sežene nového policistu, dostane za každého víc než čtyři tisíce korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz