Zpravodajství

VIDEO: Na Dyji postavili přechod pro ryby

VIDEO: Na Dyji postavili přechod pro ryby

Nedivte se, i ryby mají své přechody. Právě v pondělí byl na řece Dyji v obci Bulhary zprovozněn největší rybochod u nás. Ryby, které plují proti proudu, tak získaly další několikakilometrový úsek řeky. Ode dneška tak mohou doplout z Dunaje až k Novomlýnským nádržím.

Zdroj: TV Nova

Rybochod je zařízení, které umožní rybám zdolávat proti proudu překážky, jako jsou třeba splavy. Na řece Dyji byl proto v pondělí otevřen téměř dvousetmetrový úsek, kterým budou ryby v budoucnu proplouvat.

Po deváté se zvedla stavidla a nový rybochod začala zaplňovat voda.

Ryby tak mají k dispozici novou cestu, kterou se teprve musí naučit zdolávat. Musí překonat jednotlivé proudy mezi kameny, odpočinou si v tišině a takhle postupně překonají výškový rozdíl.

Potřebu plout proti proudu mají některé ryby geneticky zakódovanou právě v zájmu zachování vlastního druhu. Ve výše položených částech řek jsou totiž pro rozmnožování ideální podmínky.

Dlouhá desetiletí stál migrujícím rybám v cestě splav.

Pokud se ryby nedostaly přes tyto překážky, nevytřely se, jejich populace klesaly a stávaly se vzácnější a vzácnější.

Před dvěma měsíci sem proto najely bagry a začaly hloubit kanál, který obloukem kopíruje pravý břeh Dyje. Jeho dno poté pokryly kameny, ze kterých bylo vytvořeno pětatřicet přepážek.

Projekt za patnáct milionů korun teď umožní rybám bez překážky migrovat ze Slovenska po Dunaji až k Novomlýnským nádržím na jihu Moravy.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz