Zpravodajství

Elektřina podraží skoro o 10 procent

Elektřina podraží skoro o 10 procent
Zdroj: TV Nova

Domácnosti zaplatí za elektřinu od ledna v průměru o 9,1 procenta více než letos. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Regulované poplatky za přenos a distribuci elektřiny vzrostou v příštím roce o 1,7 procenta. Náklady stoupnou nejvíce domácnostem, které elektřinou i vytápějí. Ty si mohou příští rok připravit na elektřinu až několik tisícovek korun navíc.

Ceny zřejmě porostou obdobným tempem i napřesrok, protože v Evropě poptávka po elektřině výrazně převyšuje její nabídku. "Protože se nepodaří rychle postavit zdroje a zvrátit bilanci mezi poptávkou a nabídkou, poroste cena i v příštích letech. Ale o kolik, to se nedá říci," řekl Fiřt.

V celkovém zdražení však není započtena nová ekologická daň, která konečnou cenu zvýší zřejmě o další procento. Sazba daně je 28,30 koruny za megawatthodinu; neplatí se však tehdy, vyrábí-li se elektřina z obnovitelných zdrojů.

Nejhlouběji budou muset od ledna sáhnout do kapsy domácnosti s přímotopy. Jestliže odebírají elektřinu od společnosti E.ON na jejím distribučním území zaplatí příští rok o 6100 korun, tedy o pětinu více než letos. O něco menší nárůst bude čekat i zákazníky zbývajících distributorů.

U nejběžnější spotřeby, tedy pokud domácnosti na ohřev vody a topení využívají jinou energii, vzroste cena nejméně zákazníkům společnosti ČEZ. Jejich roční náklady se v roce 2008 zvýší o 576 korun, tedy o 5,8 procenta.

Zákazníci společnosti E.ON na jihu Čech a Moravy s nejběžnější spotřebou zaplatí o 9,3 procenta a klienti Pražské energetiky o 9,55 procenta více.

V průměru nejméně vzroste cena v regionech, kde elektřinu dodává právě polostátní ČEZ. Domácnosti mohou očekávat zdražení o osm procent. Ceny Pražské energetiky vzrostou o 10,2 procenta a firmy E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, o 11,1 procenta.

 Podnikatelé s malým odběrem zaplatí v příštím roce za elektřinu o 8,9 procenta více. "U zákazníků, kteří odebírají elektřinu od společnosti ČEZ v jejím distribučním území, je nárůst v průměru o 7,5 procenta, v Praze je to 11 procent a v zásobovacím území společnosti E.ON jde o průměrné zvýšení o 10,9 procenta," řekl místopředseda regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Letos zaplatily domácnosti za elektřinu průměrně o 7,9 procenta více; neregulovaná cena silové elektřiny vzrostla o 16 procent.
Konečná cena se skládá z ceny za tzv. silovou elektřinou, tedy skutečně vyrobenou elektřinu, a z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby.

Kromě plateb za silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí regulátora. Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní již vystoupal na 55 procent.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz