Zpravodajství

Posudek v kauze Čepro: Všechno je jinak, Kadlec netuneloval

Miliardová kauza Čepro se Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozpadá pod rukama. Kvůli ní je stíhán bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec. Po roce a půl vyšetřování si policie objednala znalecký posudek případu. Z něj vyplývá, že Kadlec jako ředitel Čepra neměl v úmyslu ze státního podniku vytunelovat čtyři miliardy korun. Jeho obhájce žádá zastavení stíhání.

Ve své době jeden z nejmocnějších Čechů a oblíbenec vládnoucí sociální demokracie. To byl Tomáš Kadlec. Loni v dubnu ale na něj udeřila policiie a později jej i zatkla za to, že jako šéf státního podniku Čepro uzavřel se společností Loricus záměrně nevýhodnou smlouvu na dodávku pohonných hmot.

Podle obvinění se prý Čepro chystalo neodebrat smluvené množství a stát by tak musel měsíčně platit stamilionovou pokutu.

Příslušné úřady tehdy o případu říkaly toto: Plánovaná škoda měla být čtyři miliardy korun a samozřejmě k úhradě Čepra potažmo státu a byla by tak způsobena škoda státnímu podniku Čepro ve výši čtyři miliardy korun.

Jenomže tento znalecký posudek, který si nechal vypracovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, vyvrací tvrzení tiskových mluvčí. Konkrétně se v něm píše, že smlouva nebyla poškozující pro společnost Čepro.

Tím, že Čepro neodebíralo od Loricusu levnou naftu, zaplatilo za rok a půl jiným dodavatelům zbytečně o téměř 24 milionů Kč více. Znalecký ústav v plném rozsahu očistil mého klienta.

Kriminalisté odmítají posudek komentovat. A státní zastupitelství? Nepovažuje posudek za nic převratného.

V normálních kauzách takovýto důkaz představuje překážku pro další trestní řízení.

Bude-li stíhání pokračovat a policie se státním zastupitelstvím výroky v médiích neopraví, Kadlecovi právníci mají jasno: Hodlají na státu uplatňovat škody, které vznikly stíháním jejich klienta a má jít o milionové částky.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz