Zpravodajství

VIDEO: Podle Klause je kandidát na ministra školství Liška příliš mladý

VIDEO: Podle Klause je kandidát na ministra školství Liška příliš mladý

Nominace třicetiletého poslance Strany zelených Ondřeje Lišky na post ministra školství nenechala klidným prezidenta Václava Klause. Liška je podel něj na svůj post velmi mladý a jmenuje jej "s třesoucíma rukama při vědomí, že on bude nade všemi pány rektory". Reportáž připravuje Kamil Houska.

Prezident to uvedl na debatě se studenty Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

"Nechal jsem si ráno ověřit jeho ročník narození, je velice blízký tomu vašemu," řekl Klaus studentům. Úřad ministra školství je podle prezidenta náročný. Lišku však i přes rozpaky nad jeho mládím jmenuje. Masarykovu univerzitu podle něj může těšit, že kandidát na ministra je jejím absolventem.  

Předsednictvo zelených schválilo Liškovu nominaci čtyřmi hlasy ze sedmi. Proti byla Kuchtová a bývalí náměstci na ministerstvu školství Martin Tichý a Dušan Lužný.

Požadovali přitom, aby předsednictvo nechalo republikovou radu strany vybrat ze dvou kandidátů: Lišky a poslankyně Olgy Zubové.

Bursík: O Liškovi jsem s premiérem mluvil

Šéf strany Martin Bursík a jeho spojenci v předsednictvu se ale rozhodli, že výběr ministra je v kompetenci nejužšího vedení strany. Bursík novinářům po jednání řekl, že Liškovu nominaci již konzultoval s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a v nejbližší době mu ji předá.

Na nedělní republikové radě je prý připraven své rozhodnutí obhajovat, její posouzení ale zřejmě již bude jen formální.

Kuchtová zdůraznila, že ji výsledek jednání velmi mrzí. Znamená to podle ní, že pokračuje rozkol ve straně. Nevyloučila, že by mohl vést až k mimořádnému sjezdu zelených, kde by se vybíralo nové vedení. Bursík připustil, že při pokračujících rozbrojích ve straně je sjezd krajním řešením.

Kdo je Ondřej Liška:

Datum narození: 14. července 1977

Vzdělání: absolvent politologie a religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně

Kariéra: pracoval v Nadaci Fórum 2000 (2000-2001), předsedal Česko-rakouskému fóru pro dialog (2003-2004), byl poradcem pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy skupiny Zelených v Evropském parlamentu (2004-2006)

Působení ve veřejné správě: člen zastupitelstva městské části Brno-střed (2003-2005), od června 2006 poslanec, místopředseda poslaneckého klubu SZ, předseda výboru pro evropské záležitosti.

Stranické funkce: místopředseda SZ (2003-2004; odstoupil kvůli sporům s tehdejším vedením strany), od února 2007 místopředseda pro zahraniční vztahy.

Rodina: ženatý, s italskou manželkou mají dceru

Ostatní:
- jeho koníčkem je vysokohorská turistika, občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum'n'bassu
- jako zastupitel v Brně-střed spolupořádal kontroverzní výstavu o pochodu smrti brněnských Němců, vystupoval i proti přesunu brněnského hlavního nádraží
- napsal knihu Církev v podzemí, která popisuje aktivity katolické církve za komunistického režimu
- zasadil se i o to, aby se v Poslanecké sněmovně začaly prodávat biopotraviny.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz