Zpravodajství

Šéf ČLK Kubek jde přesvědčovat poslance

Šéf ČLK Kubek jde přesvědčovat poslance

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek chce v úterý přemlouvat poslance, aby nehlasovali pro novelu zákona o komorách zdravotníků. Řekl, že využije možnosti hovořit se zákonodárci, kteří přijdou na úterní schůzi sněmovny.

Zdroj: TV Nova

Novela podle Kubka omezí pravomoci komor a nastaví pravidla, která povedou k jejich zániku. Víkendový sjezd ČLK poslanecký návrh odmítl. Proti jsou i komory zubařů a lékárníků.

Zcela zásadní podle Kubka je, že ministr zdravotnictví by dostal pravomoc pozastavit "podle svého uvážení" platnost stavovských předpisů do doby, než pravomocně rozhodne soud.

Kubek: Komoru by to zničilo

"Když to ministr udělá, budeme několik let čekat na výsledek soudu, tak nemůže organizace fungovat," vysvětlil. Vůči rozhodnutí jakéhokoli orgánu může každý podat stížnost k soudu. Než pravomocně rozhodne, rozhodnutí orgánu platí, tedy by to bylo naopak, dodal Kubek.

Druhá zásadní připomínka podle něj je, že novela předčasně ukončí funkční období stávajících orgánů ČLK. Norma dá lhůty, nejzazší je do devíti měsíců od nabytí platnosti zákona, kdy by skončily všechny orgány s výjimkou čestné rady, ta by přetrvala až do skončení svého mandátu.

Poté by už komora neměla žádný orgán a její funkce, a podle Kubka pravděpodobně i majetek lékařů, by převzal stát. Komory mají majetek v řádech desítek milionů korun.

Kubek připustil, že pokud by se podařilo zvolit představenstvo, tento katastrofický scénář nenastane. Podle něj se ale nemůže podařit představenstvo zvolit, protože se mění také volební podmínky.

Na okresních shromážděních, kde se volí delegáti na sjezd, musí být nadpoloviční účast členů. Na většině shromáždění je ale účast výrazně nižší. Pokud by se nepodařilo do čtyř měsíců zvolit v 80 procentech okresních sdružení nové delegáty, nelze svolat sjezd, aby zvolil ústřední orgány. Komora by neměla představenstvo ani prezidenta.

"Je to vůči komorám lékařů, lékárníků a zubařů diskriminační, protože žádná jiná komora takové volební podmínky plnit nemusí," zdůraznil. Kubek podotkl, že v Česku je volební právo, nikoli volební povinnost.

"Kdybychom stejný metr používali vůči politikům, museli bychom rozpustit Senát, neměli bychom europoslance ani krajská zastupitelstva," odkázal na velmi nízkou účast.

Prezidenti tří komor shodně napadají to, že návrh vznikl bez účasti stavovských organizací. "Návrh vznikl za našimi zády a neměli jsme možnost se k němu vyjádřit," potvrdil Kubek.

Vadí mu, že komory by přišly o část pravomocí, jako je obhajoba práv lékařů, účast ve výběrových řízeních či tvorba sazebníku ve zdravotnictví.

Kubek uvedl, že ministr Tomáš Julínek (ODS) slíbil v lednu diskusi o postavení profesních samospráv. Místo diskuse "přichází tato rána nožem zezadu," řekl. Na víkendovém sjezdu ČLK nabídl Kubek ministrovi ruku na znamení smíru. Julínek ji přijal. O případných změnách novely ale spolu zatím nejednali.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta podporuje ministr úpravu volebních pravidel podle novely. "Cítíme jako nejdůležitější, aby lídři komor byli důvěryhodní a měli za sebou legitimní volbu, což pan Kubek nemá," řekl Cikrt. Kubkův mandát má trvat podle platných předpisů ještě zhruba tři roky.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz