Zpravodajství

VIDEO: Počítačovým hrám je 35 let

VIDEO: Počítačovým hrám je 35 let

Člověk je tvor hravý. A jak známo, kdo si hraje, nezlobí. Není tak divu, že vše, co vytvoříme pro ulehčení našeho života, se snažíme využít i pro naši zábavu. Jakmile vyjel z dílny první automobil, objevily se první automobilové soutěže. Ne jinak tomu bylo a je s výpočetní technikou. Počítačové hry se staly novým fenoménem naší doby. Tak jak bylo před dvaceti lety samozřejmé, že si kluci hráli s autíčky a holky s panenkami, tak samozřejmé je, že si dnes děti hrají na počítačích.

Počítačové videohry oslaví v tomto týdnu dlouhých 35 let. Přesně tolik uplyne od doby, kdy světlo světa spatřila první počítačová hra. O tom, že videohry neupadají do propadliště dějin, svědčí i statistické tabulky o jejich prodeji.

Češi letos podle odhadů odborníků utratí za videohry a herní zařízení téměř miliardu korun, což je přibližně dvojnásobek tržeb před třemi lety. Stále převládají tituly pro klasické PC, i když s příchodem konzol nové generace roste rychleji poptávka po konzolových hrách. Herní trh tento týden oslaví 35 let od chvíle, kdy firma Atari uvedla první titul.

Od té doby přibylo her i hráčů, kteří si tak krátí čas. Pravidelně hraje podle šéfredaktora specializovaného herního serveru Doupě.cz Davida Slámy hry na PC nebo konzolách řádově asi 100 000 hráčů a několikanásobně více příležitostných hráčů.

Historie počítačových her

Rok 1947 je považován za rok vzniku první hry vytvořené pro hraní na katodových trubicích (CRT). Hra, vyvinutá Thomasem Goldsmithem a Estlem Mannem a patentovaná 14. prosince 1948, pracovala velmi jednoduše. Celkem osmi katodových trubic používala k simulaci střely odpálené na cíl - autoři se pravděpodobně inspirovali radarovými displeji používanými za druhé světové války.

Několik tlačítek umožňovalo měnit dráhu a rychlost střely reprezentované malým bodem. Protože tehdejší technologie nedovolila počítačově vykreslit herní prvky, autoři byli nuceni manuálně je nakreslit na průhlednou fólii položenou na CRT. Tato hra se považuje za vůbec první využití CRT technologie tímto způsobem.

A. S. Doughas v roce 1952 jako demonstraci svého tvrzení o interakci člověka a počítače vyvinul OXO - grafickou verzi známé hry piškvorky. Hra používala dnes již archaický počítač EDSAC, kde k zobrazování sloužila technologie CRT. Přes svou technologickou zastaralost je hra stále dostupná na internetu a dokonce hratelná.

Mnoho lidí přisuzuje vynález videoher Williamu Higinbothamovi, který v roce 1958, aby zabavil návštěvníky v Národní laboratoři Brookhaven v New Yorku, vytvořil hru nazvanou Tenis For Two (Tennis pro dva). Narozdíl od Pongu a jemu podobných raných her představil Tennis For Two zjednodušený tenisový kurt z pohledu zboku. Míček podléhá gravitaci a musí být odehrán přes síť. Hra se hraje se dvěma objemnými ovladači, na kterých jsou tlačítka pro ovládání trajektorie a odpálení míče přes síť.

Dnes jsou mnohem jednodušší

Tuzemský herní trh směřuje, podobně jako v zahraničí, k zaměření her na co nejširší veřejnost. Herní konzole předchozí generace i většina her byly zaměřeny na náctileté uživatele. Po uvedení nové konzole XBox 360 a služby Live Arcade pro levné stahování her z internetu ale například Microsoft zjistil, že od příležitostných hráčů vydělává více než za prodej her v kamenných obchodech.

Hry jsou dnes citelně jednodušší než dřív a kladou větší důraz na audiovizuální prezentaci. Vedle cílového trhu je Česká republika i zemí, kde kvalitní herní tituly vznikají. Vstup mezi světovou špičku se českým vývojářům povedl na konci 90. let, kdy brněnská společnost Illusion Softworks vyrobila hru Hidden & Dangerous, které se ve světě prodalo přes milion kusů. Následovala Hidden & Dangerous 2 nebo ještě úspěšnější Mafia: City of Lost Heaven.

A budoucnost?

Co se týče historie počítačových her, je zajímavé, že ještě v polovině 70. let se zdálo, že hry možná brzy zaniknou, neboť většina z nich byly jen různé variace na Tennis nebo Pong. Ovšem pak přišla hra Space Invaders a začala nová éra. Hry se začaly rozvíjet, vznikla celá řada různých žánrů, objevila se 3D grafika a nakonec přišel i internet a s ním i online hraní.

S masivním rozvojem her (na počítače i na konzole) se ale objevila i problematika závislostí a dalších problémů. Navíc jsou hry významným prvkem marketingu, takže kromě ohromného množství her vznikají i kvanta různých herních periferií a dalších doplňků, které jsou herním nadšencům podsouvány jakožto věci naprosto nezbytné k životu.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz