Zpravodajství

Ruští násilníci se porvali na Spartě

Ruští násilníci se porvali na Spartě

Čtvrteční zápas Sparty Praha se Spartakem Moskva byl policií vyhodnocen jako nejrizikovější fotbalové utkání roku. Mezi ruskými fanoušky jsou nacionalisté, kteří mají na svědomí již desítky krvavých činů. Na téměř tisícovku fanoušků byly v Praze připraveny stovky policistů. Výtržnosti se odehrály z větší části na stadionu. Vyústily ve střety ruských fanoušků s policejními těžkooděnci.


Ruští fanoušci se během zápasu snažili vtrhnout na trávník a jednomu z nich se to dokonce podařilo.

Policisté zadrželi po začátku zápasu tři fanoušky ze sektoru hostů kvůli výtržnictví a propagaci symbolů hnutí, které potlačuje práva a svobody. Nepokoje na konci prvního poločasu pak vyústily ve střety fanoušků Spartaku s policejními těžkooděnci.

Zadrželi deset Rusů

Podle velitele zásahu, jehož slova po utkání novinářům tlumočil sparťanský mluvčí Jakub Otava, bylo zadrženo deset Rusů, z toho osm na stadionu a dva mimo něj. Zraněno bylo šest ruských fanoušků a asi deset pořadatelů. Delegát UEFA označil ve své zprávě zákrok policistů a pořadatelské služby za adekvátní a opodstatněný.

Fanoušek Startaku vběhl na hřiště s dýmovnicí 

Možné nepokoje signalizoval už úvod duelu. Z kotle ruského vicemistra přiletěla ke středu hřiště světlice, která jen těsně minula jednoho z domácích hráčů. Přibližně po půlhodině pak vtrhl na hřiště příznivec Spartaku se světlicí a přes celou plochu doběhl až ke sparťanské brance, kde ho zpacifikovali pořadatelé.

Největší nepokoje ale nastaly těsně před poločasovou pauzou. Zdivočelý dav hostujících fanoušků se opět pokusil proniknout na trávník, v čemž jim chtěla zabránit pořadatelská služba. To odstartovalo rvačku, do níž se přibíhali zapojit i další Rusové z vedlejšího sektoru.

Letenským stadionem duněly výbuchy dělbuchů, na hřiště létaly světlice a dýmovnice. Těžkooděncům se podařilo moskevské příznivce zatlačit do rohů hlediště, ale bitky pokračovaly i mimo ochozy.

Podle České televize dokonce Rusové napadli i sparťanského maskota. Po 25 minutách druhé půle pořadatelé od hostujících fans ustoupili a postavili se mezi oba tábory, kde vydrželi až do konce utkání.

Stadion po skončení zápasu opustili nejdříve čeští fanoušci, kolem deváté policie nechala odejít i Rusy, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policisté podle něho budou sledovat především větší skupiny fanoušků i v noci a podle situace omezí dopravu v ulici Milady Horákové.

Policisté kvůli dnešnímu zápasu připravili velká bezpečnostní opatření. Utkání vyhodnotili jako vysoce rizikové, očekávali totiž příjezd radikálních fanoušků moskevského klubu. Na pořádek v metropoli dohlížel zvýšený počet policistů.

"Běžný počet přibližně čtyř stovek policistů bude pro toto utkání znatelně navýšen," uvedl již dříve Hulan.

Před fotbalovým stadionem hlídkovaly dnes mimo jiné speciální a jízdní policejní jednotky a nad stadionem situaci monitorovala helikoptéra. Skupiny ozbrojených policistů byly k vidění i ve stanici metra Hradčanská.

Česká televize informovala o tom, že v Praze je asi 200 radikálních ruských fanoušků, kteří jsou navíc ozbrojení. Část z nich se podle televize Prima opila v letadle a přinutila tak pilota neplánovaně přistát už v Pardubicích.

Podle Hulana přijeli i radikální fanoušci z Polska a na zápase bylo podle odhadů dva až tři tisíce příznivců ruského klubu. Česká televize navíc uvedla, že v Praze jsou i radikální fanoušci z Rakouska.

Podle médií mířilo z Ruska do České republiky asi 400 členů tvrdého jádra fotbalových příznivců Spartaku a policie očekávala ostré střety mezi fanoušky obou klubů i konflikty s policejními těžkooděnci. Výtržnosti provázely i utkání obou celků před osmi lety.

Identifikovat rizikové fanoušky policistům pomáhali i jejich ruští kolegové. "Spolupracujeme s kolegy z Ruska, kteří mají konkrétní poznatky a tyto fanoušky znají," sdělil Hulan.
Policisté dnes také zabránili chystané potyčce mezi příznivci Slavie a Sparty, ke které se schylovalo na Albertově.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz