Zpravodajství

Rakušané nesplnili dodávku transportérů české armádě

Rakušané nesplnili dodávku transportérů české armádě

Do dnešního dne měla rakouská firma Steyr dodat české armádě více než dvě stovky obrněných transportérů. Už teď je jasné, že termín nesplní. Firmě proto hrozí sankce.

Zdroj: TV Nova

Vůbec největší zbrojní zakázka za více než 23 miliard se zřejmě zpozdí o více než měsíc. Podle smlouvy bude rakouský dodavatel sankcionován, pokud 1. prosince armáda transportéry nepřevezme. Každý den pak pokuta bude narůstat.

Výši pokuty není možné sdělit, protože je to obchodní tajemství, ale je velmi citelná

Ministerstvo obrany zatím o zrušení smlouvy ani o novém dodavateli transportérů nepřemýšlí.

Pokud by to prodlení narůstalo a nbylo by stále větší a větší, tak by byla otázka, zda nepoužít i jiné prostředky.

Ministerstvo obrany loni čelilo výtkám kvůli výběru společnosti, která rekordní zakázku dostala. S uzavřením smlouvy nesouhlasila například tehdy opoziční ODS.

Kontrakt na nákup transportérů podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) loni po volbách, po kterých se jeho strana nedostala do parlamentu.

Podle firmy Steyr čeští subdodavatelé investovali do výroby prvních 17 transportérů již více než 300 milionů korun. Patří k nim například Vojenské opravárenské podniky v Novém Jičíně a ve Šternberku.

Armáda zřejmě v dohodnutém termínu, kterým je stejně jako u transportérů konec listopadu, nedostane ani nová nákladní auta od společnosti Tatra. Kopřiva již dříve uvedl, že kvůli zdržení při zkouškách vozidel nebude plánovaná dodávka prvních 27 aut splněna.

Armáda by podle něj první Tatry mohla dostat začátkem příštího roku. Dodavatel vozidel Tatra T 810 nevzešel z výběrového řízení, ale byl vybrán přímo. Zakázku za 2,6 miliardy korun v prosinci 2006 podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz