Zpravodajství

Václavské náměstí si připomene Den proti AIDS

V sobotu prvního prosince si připomeneme Mezinárodní den boje proti AIDS. Již v pátek začíná informační kampaň o viru HIV a nemoci AIDS Červená stužka. Praha i letos k tomuto datu uspořádá osvětovou akci v sobotu na Václavském náměstí.

Akci pořádá Česká společnost AIDS pomoci - Dům světla, Národní program boje proti AIDS ve spolupráci se Sdružením pro rodinu a sexuální výchovu a výrobce kondomů Durex. 

Během celého dne budou v horní části Václavského náměstí k dispozici odborníci, připraveni informovat zájemce o možnostech prevence proti nakažení HIV/AIDS. Součástí akce bude také sbírka Červená stužka, jejíž výtěžek tradičně poputuje na boj proti AIDS.

Tisíce dobrovolníků v ulicích budou prodávat červené stužky

Do konce prvního prosincového týdne bude více než pět tisíc dobrovolníků v ulicích českých měst za dvacetikorunu prodávat červené stužky - symboly boje proti AIDS.

Peníze poputují na preventivní programy pro děti a mládež, na bezplatné testování viru HIV a informační linku a na provoz azylového Domu světla v pražském Karlíně.

Kondomy budou k dispozici na Václavském náměstí

 V Praze pojede v rámci kampaně v sobotu speciálně vyzdobená tramvaj. V 11:30 vyjede z vozovny Motol a do 18:00 bude projíždět ulicemi města. Informace i kondomy pořádající společnosti Durex pak budou k dispozici ve stáncích na Václavském náměstí.

V ČR je 1020 HIV pozitivních a 230 nemocných AIDS, 130 už nemoci podlehlo. Počet zjištěných nákaz stále přibývá. Jen za prvních deset měsíců tohoto roku testy prokázaly nákazu u 100 lidí.

Počet nakažaných se zdvojnásobil

Podle aktuální zprávy Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) se počet lidí nakažených virem HIV v Evropě za posledních osm let téměř zdvojnásobil. Nejvíce se zvýšil v Rusku a ve státech bývalého Sovětského svazu.

Podle poslední zprávy OSN, která byla zveřejněna minulý týden, se na světě virem HIV denně nakazí 6800 lidí a 5700 lidí na AIDS každý den zemře.

Nejvíce doléhá nemoc na Afriku, kde žije 22,5 milionu lidí s virem HIV. V Asii je nakaženo 4,9 milionu lidí a za poslední sledovaný rok se tam HIV nakazilo 440 000 lidí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz