Zpravodajství

Ruské volby: Putin je vítěz

Prezident Vladimír Putin si může otevřít šampaňské a s chutí si k němu dát pravý ruský kaviár. Jeho strana Jednotné Rusko se totiž stala jasným vítězem voleb do do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

 Získala přes 60 procent celkem odevzdaných hlasů, v některých místech dokonce přes 90 procent. To připomíná staré sovětské časy, kdy se tehdejší nomenklatura mohla pochlubit téměř sty procenty. Už se objevily  některé hlasy, že tak vysoké procento zisku mohou naznačovat možné volební podvody.

Kdo zasedne v parlamentu?

 Ústřední volební komise sečetla již 85 procent hlasů. Z nich získalo Jednotné rusko oficiálně 63,3 procenta. V parlamentu ještě zasednou opoziční  Komunistická strana Ruské federace (KPRF) s 11,7 procenta hlasů a dvě prokremelské formace, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) s 8,4 procenta a strana Spravedlivé Rusko s osmi procenty hlasů. Ostatních sedm stran nepřesáhlo hranici sedmi procent pro vstup do Státní dumy.

Nejvíce Putinovců v Grozném a na Kavkazu
V čečenské metropoli Grozném, kterou v roce 2000 zničilo ruské bombardování, Putinova formace získala 99 procent hlasů . Výsledek nad 90 procent byl zaznamenán v dalších nejméně čtyřech volebních oblastech, především na Kavkazu. V několika dalších to bylo přes 80 a 70 procent. Naopak v Moskvě Jednotné Rusko obdrželo 53 procent, tedy méně než je celostátní průměr.

Velký vliv vládních sil
Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která dohlížela na průběh hlasování, byl "problémem příliš silný vliv vládních sil. "To není normální a ovlivnilo to volební výsledky," řekl místopředseda Parlamentního shromáždění organizace Kimmo Kiljunen.

Putinovi silný vliv zůstane
Putin již nemůže kandidovat v prezidenstských volbách v roce 2008. Tím, že vedl do voleb Jednotné Rusko a zvítězil, si zachová v zemi slilný vliv i nadále.  Hlasování se  podle komentářů´stalo  plebiscitem o oblíbenosti Putina. Volební účast byla podle volební komise 62 procent, tedy vyšší než v minulých parlamentních volbách v roce 2003, kdy hlasovalo 55,75 procenta registrovaných voličů.

Komunisté vznesou námitku proti průběhu voleb
Komunisté oznámili, že vznesou námitku proti volebním výsledkům u Nejvyššího soudu. Hlasování i sčítání podle nich někde provázely podvody. Hodlají provést souběžné vlastní sčítání hlasů. Volební komise slíbila konečné oficiální výsledky voleb v této rozlohou největší zemi světa na konec týdne.
Také v zahraničí zazněly výhrady k transparentnosti a průběhu voleb. Bílý dům vyzval ruské úřady, aby vyšetřily různá obvinění o údajných nepravostech při volbách. Ruská volební komise ujistila, že všechny stížnosti pečlivě prozkoumá.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz