Zpravodajství

VIDEO: Česku hrozí povodně, na Otavě a na Labi byl třetí stupeň

VIDEO: Česku hrozí povodně, na Otavě a na Labi byl třetí stupeň

Po celkovém oteplení a vydatných nočních deštích se začínají naplňovat obavy hydrometeorologů. Třetí stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na Otavě a na Labi. Na Úhlavě i Ostružné platí zatím druhý stupeň. Zvýšenou hladinu naměřili také na Radbuze, Cidlině, Jizeře i na Metuji. Řeky mají kulminovat během odpoledne a v noci. Situaci sledují přímo v terénu naši reportéři.

Zdroj: TV Nova

Třetí stupeň na Otavě a na Labi

Třetí stupeň povodňové aktivity - tedy ohrožení, byl vyhlášen v Sušici. Hladina Otavy tam dosahuje již výšky kolem 180 cm. Hydrometeorologové předpokládají, že během odpoledne bude řeka kulminovat a její hladina by už příliš stoupat neměla. V Rejštejně dosáhla řeka Otava druhého stupně, stejně jako Úhlava v Klatovech.

Třetího stupně se dočkali také na Labi - a to v obci Brod v Náchodském okrese. Voda tam dosáhla stupně ohrožení v odpoledních hodinách. 

Kulminace většiny řek se očekává během noci či úterního rána a to na úrovni druhého stupně povodňové aktivity. Třetí stupeň může být podle meteorologů dosažen jen na horních tocích některých řek v jižních a západních Čechách.

Hladiny stoupaly rychle

Během dopoledne stoupaly hladiny řek poměrně rychle. Většinou dosáhly druhého stupně povodňové aktivity.

Například  Úhlava v Klatovech dosáhla  druhého stupně během dopoledne, přitom v noci a brzy ráno byla ještě v normálu. V 5:00 měla 186 centimetrů, o hodinu později už 213 centimetrů, tedy první stupěň. Nyní má 240 cm, tedy druhý stupěň.

Není vyloučeno, že ještě dnes hladina dosáhne třetího stupně," řekl  dispečer Jan Bláha z plzeňské pobočky Povodí Vltavy. Hladina vody by se podle něj mohla během dne zvýšit ještě zřejmě na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku.

Otava v Sušici byla podle informací Povodí Vltavy v 05:00 bez povodňových stupňů na výšce hladiny 110 centimetrů, v 08:00 už byla na druhém stupni se 169 centimetry.

Hladiny řek stoupají kvůli  velkému množství srážek
Hladina řek stoupá podle Bláhy kvůli velkému množství spadaných srážek, na návětrné straně Šumavy spadlo převážně za dnešní noc kolem 30 milimetrů srážek. Déšť navíc padal do vlhkého sněhu, takže sníh tál, k tomu foukal poměrně silný teplý vítr.

Povodně hrozí  i v dalších krajích 

 

Jižní Čechy: Na horním toku Otavy byl dnes ráno vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, horní Vltava, Volyňka a horní Blanice hlásí první stupně, tedy bdělost. Na Šumavě ráno stále pršelo, ve vyšších polohách sněžilo.
Královéhradecký kraj: První stupeň povodňové aktivity je po nočním dešti na čtyřech řekách. Vodohospodáři nevylučují, že během dne řek s prvním povodňovým stupněm přibude. První povodňový stupeň platí na Cidlině v Jičíně, Bystřici v Rohoznici, Stěnavě v Otovicích a na Labi u přehrady Les Království. Nejvíce srážek v kraji spadlo zatím v Krkonoších.

Stupnice povodňové aktivity (SPA):

1. stupeň povodňové aktivity - bdělost

2. stupeň povodňové aktivity - pohotovost

3. stupeň povodňové aktivity - ohrožení

3. stupeň povodňové aktivity - extrémní ohrožení

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz