Zpravodajství

VIDEO: Učitelé: Stávka je tady! I s novým ministrem

VIDEO: Učitelé: Stávka je tady! I s novým ministrem

Žáci mají radost, rodiče starost. Učitelé plní svůj slib a vstupují do stávky. Některé mateřské, základní i střední školy jsou uzavřené. Do toho všeho nastupuje nový ministr školství. Naposledy byla podobná situace 1. září 2003. Mnohé školy nepřipravili pro děti žádný náhradní program. Volný čas dětí si vzali nastarost např. policisté v Ústí nad Labem (viz. přiložené video).

Stávkuje se kvůli rozpočtu
V roce 2003 učitelé stávkovali kvůli odměnám, nyní je to kvůli rozpočtu na příští rok. Peníze budou podle školských odborů chybět regionálnímu školství na platy, učebnice i na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Odbory proto přišly s návrhem navýšit rozpočet o tři miliardy korun. O tom nechce sněmovna ani slyšet a zřejmě jim přidá pouze třetinu.

Nový ministr byl jmenován
Novému ministrovi školství by takový první den ve funkci asi nikdo nezáviděl. Ondřej Liška ze Strany zelených se ujmul ministerského žezla právě v úterý.  Prezident Václav Klaus ho před polednem jmenoval do funkce. Na stávce už ale nic nezmění. Odboráři nevěří, že stávka ovlivní závěrečné hlasování o rozpočtu, a plánují prosazovat své cíle i nadále. S dalšími kroky chtějí vyčkat, jak dopadne jednání s nastupujícím ministrem.

Ne všichni učitelé stávkují, někde vyšli do ulic

Stávky se účastní více než 100 tisíc zaměstnanců mateřských, základních a středních škol. To představuje zhruba polovinu všech pracovníků ve školství. V některých větších městech dokonce vyšli učitelé do ulic. Některé školy jsou  uzavřeny zcela, jiné zůstaly zčásti otevřeny.

V Praze se učitelé sešli na Maltézském náměstí 

Na Maltézském náměstí v Praze se dnes hodinu po poledni sešli stávkující učitelé. Zhruba čtyři stovky lidí z různých regionů požadují navýšení rozpočtu školství na příští rok. Demonstranti drží v rukou transparenty s hesly jako "Vládo, jsme tady", "Škrty v rozpočtu zaplatí občané" či "Zvoníme na poplach".

Podobné akce chystají i v dalších městech - například v Hradci Králové, Olomouci či ve Znojmě.

Regiony: účast stávkujících se různí

Většina škol v Karlovarském kraji zůstala v úterý ráno bez dětí a studentů. Tam, kde se ke stávce připojili všichni pedagogové, zůstali doma i žáci. Na školách, které připravily pro žáky alespoň dozor, tuto možnost téměř nikdo nevyužil. Podle odborů se do stávky mělo zapojit asi 80 procent škol.

V regionu v současné době zřizují obce asi 110 základních škol a téměř 90 mateřských škol. Dalších sedm základních škol a 26 středních škol zřizuje kraj.

Ve středních Čechách se k protestu učitelů připojila více než polovina škol. Podle předsedkyně krajské rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Ivy Němcové stávkuje asi 620 škol, což představuje zhruba 7800 pedagogů. Celkově je v kraji přes 1200 školských zařízení.

Odboráři původně očekávali účast přes 80 procent, podle Němcové protest na řadě míst takovou podporu skutečně má. Poukázala ale na to, že k protestu se nepřipojila soukromá školská zařízení a hudební školy.

V Ústeckém kraji stávkuje polovina základních a středních škol. Celkem se protestu účastní 168 mateřských, základních a středních škol. V kraji je přibližně 750 školských zařízení, většinu z nich ale tvoří mateřské školy, které stávkují jen minimálně. V práci nebude v regionu téměř 4500 pracovníků školství.

V Královéhradeckém kraji se ke stávce podle odhadů odborářů připojila více než polovina škol. Uvedla to předsedkyně školských odborů v Královéhradeckém kraji Růžena Ryglová. Radnice v kraji většinou nezajišťují náhradní program pro žáky, jejichž školy zůstaly zavřené. Přesnější údaje o podpoře stávky v kraji budou mít odboráři během dne.

"Například na okrese Hradec Králové se ke stávce připojilo kolem 85 procent základních škol. U středních škol je podpora stávky kolem 60 procent," řekl Ryglová. Menší je podle ní podpora stávky u mateřských škol. "Některé mateřské školy vyšlou na dnešní dopolední demonstraci do Hradce Králové své zástupce. Ostatní pracovníci se o děti podělí," řekla Ryglová.

Na Vysočině se více učí

Na Vysočině se ke stávce připojila čtvrtina středních škol a necelá třetina základních škol. Z 99 středních škol zřizovaných krajem se neučí ve 25 zařízeních, stávkují zaměstnanci 73 z 251 základních škol zřizovaných obcemi. Šéf krajských školských odborů Čestmír Svoboda je však s počty stávkujících škol spokojen.

Protestní akce na Vysočině podle něj nikdy nevynikaly příliš velkou razancí, kraj má mnoho malých sídel s malými školami. "Stávkuje většina velkých městských škol, údaje zkreslují právě malé subjekty s několika málo zaměstnanci," řekl Svoboda.

Stávka učitelů ve výrocích

Ministr školství Ondřej Liška (SZ):
"Dnešní stávka učitelů nezmění nic na tom, co jsme byli schopni jako koalice vyjednat a co budeme schopni prosadit při schvalování tohoto rozpočtu. Žádné nové požadavky nebudou uspokojeny."
Premiér Mirek Topolánek (ODS):
"Já ji vnímám jako trochu nastavovanou kaši, protože jsem měl pocit, že se ten problém v minulém týdnu z velké části podařilo vyřešit."
Prezident Václav Klaus:
"Takové stávky rozpočet školství nevyřeší, vysvětlete jim to," řekl prezident ministru Liškovi při jeho jmenování.
Předseda školských odborů František Dobšík:
"Vícedenní stávka není vyloučena, když se vyjednávání v příštím roce neposune o kus dál ve prospěch zaměstnanců ve školství, žáků a vzdělávání jako celku." (Novinky.cz)
Ředitel školy v Kostomlatech nad Labem Jaroslav Přeučil:
"Nemá smysl stávkovat jeden den, to ničemu nepomůže. Připojil bych se k delší stávce, klidně ať trvá třeba dva týdny."
Ředitel školy v Březnici na Příbramsku Václav Sedláček:
"Dáváme přednost tomu, že se věnujeme dětem, a rodičům splníme to, co jsme jim slíbili: že děti budeme vzdělávat."
Předsedkyně jihomoravských odborů Růžena Šalomonová:
"Hrdého člověka vychová jen hrdý učitel. Ale jak má být hrdý, když není řádně odměněn, když jím společnost pohrdá. Chceme být slušně ohodnoceni, jak naší profesi přísluší."
Pražský učitel Jan Horkel:
"Školy mají čím dál méně peněz na pomůcky a třeba zájmové kroužky, pak se to platí z různých fondů, do kterých přispívají rodiče... Většina učitelů má ještě další zaměstnání, nebo učí učitelky, které mají dobře vydělávající manžele."
Matka písecké školačky Andrea Kovaříková:
"Dětem se to pochopitelně líbí. Hlavně z toho důvodu, že jsou doma, že mají prázdniny."
Matka školačky ze Sokolova:
"Mám dceru ve druhé třídě a dostala na den stávky čtyři domácí úkoly. Zameškanou látku by měli učitelé dohnat ve vyučování, ne to nechat na domácí přípravě dětí a rodičů."

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz