Zpravodajství

VIDEO: Supermarket nabízel prošlou kojeneckou výživu

VIDEO: Supermarket nabízel prošlou kojeneckou výživu

Už několikrát jsme vás infomovali říkali o zkaženém nebo prošlém zboží v obchodech. Tentokrát je to ovšem o to závažnější. V královéhradeckém Intersparu prodávali kojeneckou výživu téměř pět měsíců prošlou. Reportáž připravil Filip Pultar.


„Přišla na to maminka dvouměsíčního Filípka, která si v Intersparu kojeneckou výživu, a když Filípek spotřeboval jeden sáček, maminka si všimla, že výrobek určený pro novorozence má datum spotřeby 10. července tohoto roku. Asi si dovedete představit reakci maminky, která chce pro své dítě to nejlepší. A to ještě nevěděla, co všechno se jejímu dítěti po požití takového výrobku mohlo stát," řekl Filip Pultar.

Podle lékařky, kterou Filip oslovil, může způspobit takto stará kojenecká výživa dítěti vážné zdravotní potíže.

„Může začít zvracet, může se mít půjem a pro takhle malé děti je to vždycky nebezpečné, může dojít k odvodnění organismu velice rychle, pokud by to bylo opravdu nějaké starší a došlo tam k vytvoření toxických látek, tak to samozřejmě může vyvolat toxický šok, tzn. vysoké teploty," řekla nám dětská lékařka Marie Šikýřová.

„My jsme se v hned v pondělí šli do hypermarketu přesvědčit, zda to byla jen náhoda nebo zda výrobek s prošlým datem spotřeby je stále v prodeji. Ze čtyř krabic byly hned dvě s minimální trvanlivostí do letošního července. Případ už má na stole ČOI a pochybení zaměstnanců řeší i vedení Intersparu," dodal Pultar.

SZPI zakázala prodej dětských přesnídávek obsahujících pesticidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej dětských přesnídávek od výrobce Linea Nivnice, obsahují nadlimitní množství pesticidů. Přesnídávky byly vyrobeny z jahodové dřeně původem ze Španělska, která obsahuje povolené množství pesticidů. "Pro výrobu dětských výživ ale platí přísnější normy a limity pro pesticidy jsou mnohonásobně nižší, řekla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Nivnická společnost začala dětské přesnídávky vyrábět v roce 2002. "Jejich výrobě věnujeme velkou pozornost, za tu dobu se nic podobného nestalo," řekl generální ředitel firmy Gabriel Slanicay.

Nepovolené množství pesticidů obsahují jahodové přesnídávky Hello s minimální trvanlivostí do 28. srpna 2008 a jahodové přesnídávky Tesco s minimální trvanlivostí do 28. srpna a 27. září 2008. Všechny tři výrobky mají objem 190 gramů. Inspekce zakázala jejich další prodej a to, co již bylo distribuováno do tržní sítě, musel výrobce stáhnout a zlikvidovat.

"Podstatná část však byla v okamžiku nálezu již rozprodána. Vzhledem k tomu, že jde o zboží s dlouhou trvanlivostí, je možné, že jej spotřebitelé ještě mají doma. V takovém případě se mohou s žádostí o reklamaci obrátit přímo na výrobce," řekla mluvčí SZPI.

Zdravotní riziko ale podle ní hrozí pouze při dlouhodobé konzumaci většího množství těchto přesnídávek během jednoho dne. "Pokud má někdo tento výrobek doma, může se na nás obrátit prostřednictvím emailu. Poté ho navštíví obchodní zástupce a zboží vymění," uvedl Slanicay.

"Společnost Linea Nivnice informovala v souladu s platným evropskými předpisy spotřebitele o závadných přesnídávkách na svých webových stránkách," řekla Šmídtová. Závadné přesnídávky byly vyrobeny 28. února a 27. března 2007. Linea Nivnice prověřila ve spolupráci se SZPI kvalitu všech jahodových přesnídávek s datem výroby od dubna do října tohoto roku a nezjistila žádné odchylky od platných norem.

Linea Nivnice patří k největším tuzemským zpracovatelům ovoce. Loni například vyrobila 36 milionů litrů ovocných šťáv a nektarů a 15 milionů litrů ovocných nápojů. U sirupů byla produkce 11.000 tun, ovocných vín vyprodukovala deset milionů litrů, lihovin dva miliony litrů. Zhruba pětina produkce loni skončila v zahraničí. Největším zahraničním odbytištěm firmy je tradičně Slovensko.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz