Zpravodajství

VIDEO: Podle Topolánka je návrat Čunka ukvapený

VIDEO: Podle Topolánka je návrat Čunka ukvapený

Premiér Mirek Topolánek (ODS) považuje rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL znovu nominovat do vlády šéfa strany Jiřího Čunka za ukvapené. Jeho návrat do vlády nevyloučil, přiklání se ale k přechodnému řešení, kdy by ministerstvo pro místní rozvoj zatím vedl jiný člen kabinetu za KDU-ČSL.

"Nevylučuji a nikdy jsem nevyloučil návrat Jiřího Čunka do vlády. Ale myslím, že daleko šťastnější by bylo, kdyby si na to nechali čas, kdyby nejednali tak ukvapeně a doporučili pověřit řízením jiného ministra. A to budu doporučovat," řekl premiér novinářům.

Topolánek chce dát Čunkovi čas

Za dobrý příklad považuje nedávnou situaci, když vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík provizorně vedl ministerstvo školství.

Čunek podle Topolánka sice byl zproštěn obvinění z korupce, a tím z pohledu práva očištěn, měl by si ale ještě nechat čas na to, aby o své nevině přesvědčil spolustraníky a veřejnost.

Lidovci mu prý zatím své rozhodnutí oficiálně neoznámili, informace má jen z médií. "Pokud by tomu tak bylo a lidovci na sebe vzali veškerou odpovědnost za toto rozhodnutí, pak by to bylo na velmi vážné jednání v koalici. Pokládám ten krok za ukvapený a počkám, až mě někdo oficiálně osloví s tím, co vlastně lidovci vymysleli," prohlásil ministerský předseda.

V úterý Topolánek řekl, že pokud se lidovci rozhodnou, že se Čunek má vrátit do vlády, pak by zřejmě nemohl jejich požadavek odmítnout. "Platí, že předseda jakékoliv koaliční strany je lepší ve vládě než mimo vládu," řekl tehdy. Dnes zopakoval, že v minulosti se ukázalo, že pokud ve vládě některý předseda koaliční strany chybí, tak to může zhoršit komunikaci uvnitř koalice.

"Já se budu pokoušet jednat se svými kolegy z KDU-ČSL, aby mi navrhli přechodné řešení, přičemž nevylučuji návrat Jiřího Čunka do vlády," shrnul Topolánek svůj postoj.

Topolánek už s Bursíkem o vzniklé situaci mluvil v úterý telefonicky, oba by se měli v dohledné době sejít i s Čunkem. Předsedové ODS ani zelených nechtěli komentovat Čunkův argument, že stejně jako lidovci nezpochybňovali rozhodnutí Strany zelených nominovat Ondřeje Lišku do čela ministerstva školství, neměly by teď ostatní strany koalice nebudou mluvit do jejich personálních záležitostí KDU-ČSL.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz