Zpravodajství

VIDEO: záznam speciálu TN s rodinami vyměněných dětí

VIDEO: záznam speciálu TN s rodinami vyměněných dětí

Zde můžete zhlédnout záznam celého speciálu TN. Už od úterka jsou vyměněné holčičky z třebíčské porodnice zpátky u svých biologických rodičů. Výměna se tak uskutečnila o měsíc dříve, než původně obě rodiny chtěly. Nikolka i Veronika se u svých biologických rodičů mají dobře. Hrají si, spinkají a podle slov maminek zatím vůbec nebrečí. O něco hůře ale nynější situaci nesou právě maminky. Jak rodiče bují s nepřízní osudu a jak si zvykají na své děti, můžete zjistit v záznamu speciálu TN "Výměna osudů"


„Hlavně Jaroslava Trojanová nese výměnu psychicky velice špatně. Každopádně oba rodičovské páry si jsou vědomy toho, že kvůli oběma holčičkám, které už začínají vnímat své okolí, výměna musela proběhnout co nejdříve," informoval nás o výměně přednedávnem David Pik.

Jestli nenastanou nějaké komplikace, tak už holčičky zůstanou natrvalo. Výměna se tak uskutečnila o měsíc dříve, než měly obě rodiny v plánu. Nečekanou změnu Čermákovým i Brožovým doporučil i jejich společný psycholog, a to hlavně proto, že obě holčičky si už začaly zvykat na své biologické rodiče a do svých dosavadních domovů se jim už prý moc nechtělo.

"Psycholog řekl, že už to pro holky není dobré a že je to potřeba co nejdřív udělat, tu výměnu kvůli, tomu, že ty děti už to vnímají úplně jinak, než když to vnímaly před měsícem, zkusíme to, a když to půjde, tak to takhle zůstane, my se s tím srovnat budeme muset, bude to těžký teď, bude to těžký za měsíc, bude to těžký pořád, ale kvůli holkám je to prostě udělaný takhle," řekl biologický otec Veroniky Libor Broža.

Vývoj případu záměny dětí v třebíčské porodnici:

9. prosince 2006 - Jaroslavě Trojanové a Liboru Brožovi z Jabloňova na Žďársku se narodila dcera Nikolka (3,30 kilogramu). V porodnici se ten den narodili jeden chlapec a čtyři holčičky, mezi nimi i Veronika Čermáková (2,65 kilogramu).

10. prosince 2006 - Otci Nikolky se zdálo divné snížení váhy z 3,30 na 2,65 kilogramu, personál uvedl, že se při vážení stala chyba. I druhá matka měla rozdílné informace o váze dítěte.

Polovina března 2007 - Libor Broža kvůli podezření, že dítě není jeho, podstoupil test DNA. Test ukázal, že není biologickým otcem Nikolky.

Září 2007 - Žďárský soud začal řešit občanskoprávní spor o otcovství Broži a Trojanové. Soud si vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem.

17. září 2007 - Test DNA u Trojanové prokázal, že ani ona není biologickou matkou Nikolky. Rodinu navštívil v září ředitel třebíčské nemocnice, který měl zájem o mimosoudní vyrovnání a údajné utajení případu před médii.

2. října 2007 - Policie se začala zabývat případem. Žalobce jí poslal trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele.

3. října 2007 - Broža a Trojanová oznámili, že chtějí jako odškodné deset milionů korun, milion za každý měsíc bez svého pravého dítěte.

4. října 2007 - Bylo zveřejněno, že druhou rodinou, které se záměna týká, jsou Čermákovi z Přibyslavic. Matka se jmenuje také Jaroslava, což mohlo být příčinou záměny.
- Obě rodiny se za asistence psychologa a sociálních pracovnic sešly v Jihlavě. Shodly se na navrácení dětí do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny, nejpozději do Vánoc.

6. října 2007 - Jedna zdravotní sestra byla postavena mimo službu. Jedna matka tvrdila, že miminko nemělo na těle napsané číslo, druhá pak, že bylo rozmazané.

8. října 2007 - Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se omluvilo oběma rodinám.
- V nemocnici zahájila kontrolu komise kraje Vysočina.
- Policie oznámila, že osob podezřelých ze záměny novorozenců bylo v den porodu sedm. V dalších dnech se jejich počet rozšířil na 20. Jsou mezi nimi lékaři i zdravotní sestry.

11. října 2007 - Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou rozhodl ve sporu o otcovství, potvrdil, že Broža není otcem dítěte, které vychovává s Jaroslavou Trojanovou. Podle soudu je Broža biologickým otcem dítěte, které vychovávají Čermákovi.

12. října 2007 - Třebíčská nemocnice potvrdila, že za výměnu novorozenců nese odpovědnost. Podle ředitele Petra Mayera chybovalo celkem sedm zaměstnanců. Dvě sestry dětského oddělení, které údajně výměnu zavinily, byly propuštěny z nemocnice, další dva zaměstnanci přeřazeni na jiné místo a tři dostali důtku. Své místo musel opustit primář a vrchní sestra dětského oddělení.

15. října 2007 - Lékaři z dětského oddělení kvůli odvolání primáře vypověděli služby pohotovosti a lékařskou službu první pomoci.
- Rodiče zaměněných dětí požadovali odvolání ředitele nemocnice Mayera, a to zejména kvůli způsobu komunikace a přístupu k případu.

18. října 2007 - Policejní vyšetřování potvrdilo záměnu novorozenců.

22. října 2007 - Rodiče zaměněných dětí zahájili společnou péči o holčičky tak, aby každá z maminek měla střídavě obě děti u sebe a všichni si na sebe vzájemně zvykli.

23. října 2007 - Podle představenstva České lékařské komory (ČLK) bylo potrestání primáře kvůli záměně dětí nepřiměřené.

24. října 2007 - Dozorující okresní státní zástupce Zdeněk Špaček řekl, že vyšetřovatelé případ patrně odloží, neboť ve spisu dosud neshledal žádné náznaky spáchání trestného činu.

26. října 2007 - Lékaři dětského oddělení stáhli výpovědi z pohotovostních služeb. Nemocnice odvolanému primáři nabídla, že na oddělení může pracovat dál, což protestující lékaři nevěděli.

30. října 2007 - Oznámeno, že kraj Vysočina pošle ve středu 31. října po 100 000 korunách maminkám zaměněných dětí. Ředitele nemocnice Mayera radní neodvolali, ale výrazně mu snížili odměny.

Začátek prosince - Zaměněné holčičky z třebíčské nemocnice jsou nejspíš definitivně u svých biologických rodičů. Přestože ještě před několika dny byli rodiče dívek rozhodnuti, že si je vymění symbolicky na Nový rok, na radu psychologa se nyní rozhodli jinak.

O rodiny se zajímala i zahraniční média!

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz