Zpravodajství

VIDEO: Tryskáče slaví padesátku

VIDEO: Tryskáče slaví padesátku

Létání je pro nás už téměř naprostou samozřejmostí. Počet cestujících se rok od roku zvyšuje, ruzyňské letiště jen za minulý rok odbavilo přes 11 milionů lidí. Málokdo ale ví, že velký krok v historii letecké dopravy znamenala proudová letadla. Byla totiž mnohem rychlejší a méně hlučná než jejich předchůdci. A právě v neděli je to přesně padesát let od doby, kdy proudová letadla začala létat i u nás.

Zdroj: TV Nova

Jedno z nejmodernějších letadel se sedmdesáti cestujícími dosahuje rychlosti až 900 kilometrů v hodině.

TU 204 - tak právě to bylo první proudové letadlo, které odstartovalo z pražského ruzyňského letiště. S nostalgií vzpomínají bývalí piloti na první lety na sovětských proudových letadlech.

Museli se učit pilotování doslova za pochodu. Nebyl nikdo, kdo by jim poradil. Sami sobě tak často byli instruktory a teoretiky. V praxi ale nedají na staré tryskáče dopustit. Vždyť ty zkrátily vzdálenost z Prahy do Moskvy na přijatelné tři hodiny. Rychlost sovětských strojů ocenili i komunističtí pohlaváři, kteří občas létali do Kremlu na kobereček.

Proudové létání znamenalo pro leteckou dopravu mílový krok dopředu. Nová letadla byla rychlejší, méně hlučná a nabízela i větší komfort.
První letadla - Brandenburgy - u nás ale přistávala už v roce 1923.

Daleko více lidí - a to hned dvacet - se mohlo proletět už v jeho nástupci, legendární Dakotě. V něm jste si mohli vychutnat bonbony.
Od bonbonů se servis přesunul do jiných sfér. Pití vám dnes v letadlech namíchají v koktejlbarech, jídlo dostanete z prvotřídní kuchyně. Do pohody vás naladí živá hudba.

Nyní je technika o kus dál

Absolutní špičkou vzdušného prostoru jsou nyní soukromé tryskáče. Turisté si zase oblíbili obří čtyřpatrové airbusy, které nabízejí až osm stovek míst.

Nejmodernější letadlo, s kterým u nás mohou cestující létat, je nyní Airbus A 321.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz