Zpravodajství

Čunek si na vládní comeback ještě počká

Čunek si na vládní comeback ještě počká
Zdroj: TV Nova

Předseda lidovců Jiří Čunek je ochoten počkat se svým návratem do vlády. Zatím neví, jak dlouho si na vládní křeslo počká. Čunka, který v uplynulých měsících čelil nakonec neprokázanému podezření z korupce, ve vládě nechce Strana zelených. Ta stále zvažuje, že pokud se do vlády vrátí Jiří Čunek, odejdou z ní její ministři. Šéf lidovců je ale přesvědčen, že se nakonec se zelenými dohodne a vláda zůstane pohromadě.

Před několika týdny opustil funkci ministra pro místní rozvoj. Poté, co státní zástupce definitivně zastavil jeho trestní stíhání, se chce ale do vlády zase vrátit.

Situace připomíná zapeklitý hlavolam, který musí vyřešit špičky koalice. A Jiří Čunek říká - jsem ochoten počkat.

Ministr za Stranu zelených Karel Schwarzenberg kritizoval v týdnu případný návrat Jiřího Čunka do vlády asi nejhlasitěji. "Podle mého by to byl úspěšný pokus o sebevraždu této vlády," řekl tehdy.

A dnes - na přímou otázku, zda by ve vládě zůstal, kdyby se do ní vrátil Jiří Čunek. "Co jsem řekl, to jsem řekl, já už nebudu sám sebe dále objasňovat. Máte jinou otázku? Když ne, tak můžeme rozhovor ukončit," uvedl.

Koaliční jednání o případném návratu Jiřího Čunka do vlády nezačne dřív než 17. prosince, kdy se vrací předseda Strany zelených Martin Bursík ze zahraničí.

Případ údajného úplatku

Čunek byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety úplatek od realitní společnosti. Ve stejnou dobu zároveň čelil nátlaku z vlastní strany i koalice kvůli informacím, že v 90. letech Čunkova rodina brala sociální dávky a na účtech měla zároveň 3,5 milionu korun.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve čtvrtek vyjádřil přání, aby Čunek svůj návrat do vlády odložil. Měl by tak podle něj udělat proto, že i po zproštění obvinění z korupce je nadále terčem mediálních útoků, které by kabinet poškozovaly. Premiér ale zároveň uvedl, že bude respektovat rozhodnutí KDU-ČSL.

Kabinet Čunek opustil počátkem listopadu kvůli opětovnému otevření korupční kauzy. V druhé polovině listopadu pak Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo definitivně zastavení Čunkova trestního stíhání.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz