Zpravodajství

VIDEO: Cestovka Exim Tours dostala pokutu kvůli údajům klientů

Cestovní kancelář Exim Tours dostala pokutu 400 000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle úřadu bez povolení poskytuje citlivé údaje o svých klientech třetím osobám. Exim Tours se hodlá bránit u soudu.

Zákazníci uvádějí své údaje v cestovní smlouvě při koupi zájezdu. Cestovní kanceláře je podle ÚOOÚ smějí uchovávat jen po dobu zájezdu, a pak je musejí zlikvidovat. Exim Tours prý naproti tomu informace posílá e-mailem různým institucím i do zahraničí.

"Má slušný profil této osobnosti ve smyslu tom, jestli se rozvedl, s kterými dětmi jezdí, který zaměstnavatel je platí a tak dále, což je z hlediska ochrany osobních údajů nepřípustné," řekl televizi předseda ÚOOÚ Igor Němec.

Exim Tours trví, že zákon neporušila. "Jsme přesvědčeni, že jsme se žádného jednání, které by nebylo v souladu se zákonem, nedopustili," uvedl obchodní ředitel kanceláře Jan Koláčný.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) prý osobní údaje dostatečně nechrání ani jiné cestovní kanceláře. "Zasílání osobních údajů prostřednictvím e-mailu není zabezpečená cesta," řekl Nově člen představenstva ACK ČR Miroslav Res.

Exim Tours řeší i jiný problém. V červenci na ni podalo žalobu Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) za uvádění neúplných cen zájezdů. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, jejímž je Exim členem, argumentuje rozhodnutím živnostenského odboru pražského magistrátu, který označil oddělené uvádění cen za zákonné. Situaci tak zřejmě vyřeší až soud, případně norma EU a česká novela zákona o cenách.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz