Zpravodajství

Splnil se mu sen: Od koštěte ke klavíru

Polský uklízeč, kterého náhodou zaslechli, jak hraje na klavír Chopina, udělal štěstí! Místo koštěte a kbelíku s hadrem se nyní bude věnovat na plný úvazek klavíru.

Osmadvacetiletý Aleksander Kudajczyk napřed uklidil kapli glasgowské univerzity, tak jako to dělal každý den, a pak si sedl k pianu, aby si trochu zahrál. Přitom ho náhodou zachytila bezpečnostní kamera. Neobvyklého uklízeče si všimla Joan Keenanová, sekretářka univerzitního duchovního. Pověst o mladíkových hudebních schopnostech se začala šířit a zanedlouho jej děkan, Sir Muir Russell, pozval na večírkek, aby hrál hostům. Netrvalo dlouho, zakázky se začaly hrnout a následovaly první nahrávky i žáci.

Pan Kudajczyk začal hrát na klavír ve čtyřech letech a vystudoval hudební akademii v Katowicích, ale před rokem se přestěhoval s přítelkyní do Skotska, za vidinou "lepšího života". "Přišel jsem do Británie, abych se tu usadil a měl lepší život než doma v Polsku. Našel jsem práci jako uklízeč na univerzitě, každý den od šesti ráno, ale byl jsem docela spokojený. Teď toho ale nechám a budu se věnovat jen hře na klavír. Tento pátek byl můj poslední den s koštětem a přede mnou nový život jenom s hudbou," říká šťastně.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz