Zpravodajství

Splnil se mu sen: Od koštěte ke klavíru

Polský uklízeč, kterého náhodou zaslechli, jak hraje na klavír Chopina, udělal štěstí! Místo koštěte a kbelíku s hadrem se nyní bude věnovat na plný úvazek klavíru.

Osmadvacetiletý Aleksander Kudajczyk napřed uklidil kapli glasgowské univerzity, tak jako to dělal každý den, a pak si sedl k pianu, aby si trochu zahrál. Přitom ho náhodou zachytila bezpečnostní kamera. Neobvyklého uklízeče si všimla Joan Keenanová, sekretářka univerzitního duchovního. Pověst o mladíkových hudebních schopnostech se začala šířit a zanedlouho jej děkan, Sir Muir Russell, pozval na večírkek, aby hrál hostům. Netrvalo dlouho, zakázky se začaly hrnout a následovaly první nahrávky i žáci.

Pan Kudajczyk začal hrát na klavír ve čtyřech letech a vystudoval hudební akademii v Katowicích, ale před rokem se přestěhoval s přítelkyní do Skotska, za vidinou "lepšího života". "Přišel jsem do Británie, abych se tu usadil a měl lepší život než doma v Polsku. Našel jsem práci jako uklízeč na univerzitě, každý den od šesti ráno, ale byl jsem docela spokojený. Teď toho ale nechám a budu se věnovat jen hře na klavír. Tento pátek byl můj poslední den s koštětem a přede mnou nový život jenom s hudbou," říká šťastně.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz