Zpravodajství

Nová hasičská vyhláška bude daleko tvrdší

Nová hasičská vyhláška bude daleko tvrdší
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Pokud stavíte nové bydlení, tak vás od poloviny příštího roku čekají komplikace. Ten kdo bude kolaudovat po prvním červenci 2008, bude muset byt nebo dům vybavit hasicím přístrojem a hlásičem požáru. A to není vše. Bytové domy čeká kompletní výměna nástěnek. Vše vyplývá z nové protipožární vyhlášky. Kdo ji nesplní, dostane pokutu.

V roce 2002 hasiči řešili v rodinných domech 1 368 požárů. Loni už to bylo o téměř 200 více a byl to jeden z netragičtějších roků. Bylo zaznamenáno 79 úmrtí při požárech v domácnostech.

Proto hasiči vytvořili protipožární vyhlášku. Tu schválila Evropská unie a začne platit od července 2008.

Každý nově postavený rodinný dům bude muset být vybaven přenosným hasicím přístrojem. Vyhláška také nařizuje hlásiče požáru. V bytě do 150 metrů stačí jeden, v rodinném domě musí být v každém patře a v ubytovně v každém pokoji.

A Poslední důležitá novinka. Přesný předpis jak musí vypadat nástěnky v únikových chodbách. Ty, které jsme našli jsou totiž silně hořlavé a toxické a člověk se o ně může zranit. Při požáru tak ohrožují život.

Parametry bezpečné nástěnky zní: Největší velikost 1,3 metry čtvereční, tloušťka maximálně 4 mm a neměla by být z platu.

Ti kdo po 1.7.2008 nesplní povinnost nainstalovat hasicí přístroj nebo hlásič požáru riskují až 10 000 pokutu. A v případě špatné nástěnky hrozí pokuta až 25 000 pro fyzickou a půl miliónu pro právnickou osobu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz