Zpravodajství

Nová hasičská vyhláška bude daleko tvrdší

Nová hasičská vyhláška bude daleko tvrdší
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Pokud stavíte nové bydlení, tak vás od poloviny příštího roku čekají komplikace. Ten kdo bude kolaudovat po prvním červenci 2008, bude muset byt nebo dům vybavit hasicím přístrojem a hlásičem požáru. A to není vše. Bytové domy čeká kompletní výměna nástěnek. Vše vyplývá z nové protipožární vyhlášky. Kdo ji nesplní, dostane pokutu.

V roce 2002 hasiči řešili v rodinných domech 1 368 požárů. Loni už to bylo o téměř 200 více a byl to jeden z netragičtějších roků. Bylo zaznamenáno 79 úmrtí při požárech v domácnostech.

Proto hasiči vytvořili protipožární vyhlášku. Tu schválila Evropská unie a začne platit od července 2008.

Každý nově postavený rodinný dům bude muset být vybaven přenosným hasicím přístrojem. Vyhláška také nařizuje hlásiče požáru. V bytě do 150 metrů stačí jeden, v rodinném domě musí být v každém patře a v ubytovně v každém pokoji.

A Poslední důležitá novinka. Přesný předpis jak musí vypadat nástěnky v únikových chodbách. Ty, které jsme našli jsou totiž silně hořlavé a toxické a člověk se o ně může zranit. Při požáru tak ohrožují život.

Parametry bezpečné nástěnky zní: Největší velikost 1,3 metry čtvereční, tloušťka maximálně 4 mm a neměla by být z platu.

Ti kdo po 1.7.2008 nesplní povinnost nainstalovat hasicí přístroj nebo hlásič požáru riskují až 10 000 pokutu. A v případě špatné nástěnky hrozí pokuta až 25 000 pro fyzickou a půl miliónu pro právnickou osobu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz