Zpravodajství

VIDEO: Izraelské tanky vjely do Gazy

VIDEO: Izraelské tanky vjely do Gazy

Podle agentury Reuters je na Blízkém východě opět rušno. Zhruba 30 izraelských tanků a obrněných vozů vjelo do palestinského pásma Gaza. Při střetech Palestinců s Izraelci zemřeli čtyři lidé.

Podle mluvčího izraelské armády má akce sloužit k oslabení vlivu palestinského militantního hnutí Hamasu. To má základnu právě v pásmu Gaza. Střely palestinských ozbrojenců prý lehce zranily dva izraelské vojáky.

Podle izraelského serveru haaretz.com izraelská armáda zabila pět palestinských ozbrojenců. Jeden z nich je prý členem Islámského Džihádu. Při akci prý vojsko zadrželo na 60 Palestinců. Podle místních obyvatel byla akce izraelské armády největší od roku 2005, kdy Izraelci opustili pásmo Gazy.

Vojenská operace zastavila provoz mezi městy Khan Junis a Rafah. Vojáci zdemolovali i benzinové stanice poblíž silnic.

Palestinští teroristé často z Gazy vrhají rakety na území Izraele.

Izraelská vláda vnímá jako partnera pro dialog s Palestinci jejich prezidenta Mahmuda Abbáse. Ten je členem Fatahu, který ovládá Západní břeh Jordánu. V Gaze ale získali převahu členové militantního Hamasu. Ti si přejí zničení státu Izrael.

Ve středu by se měl Abbas setkat s izraelským premiérem Ehudem Olmertem. Bude to jejich první setkání poté, co v minulém měsíci zahájili v USA mírový proces. Americká Bushova administrativa si přeje mír na Blízkém východě do konce roku 2008.

Kaddáfí chce jednotný stát Židů a Palestinců

S neortodoxním nápadem na vyřešení konfliktu mezi Araby a Židy přišel v úterý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Autoritativní politik v Paříži vyslovil pro vytvoření "jednotného demokratického izraelsko-palestinského státu" a kritizoval mezinárodní úsilí o vyřešení krize v súdánské oblasti Dárfúr.

Libyjský vůdce řekl, že vytvoření jednotného izraelsko-palestinského státu je jediné schůdné řešení, protože oddělit obě velmi promísené komunity je nemožné.

Nova.cz, Reuters

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz