Zpravodajství

Exekuce armádního majetku zrušena

Exekuce armádního majetku zrušena
Zdroj: TV Nova

Městský soud v Praze v úterý zrušil exekuci armádního majetku. O jeho obstavení rozhodl v srpnu Obvodní soud pro Prahu 6 kvůli údajnému pětitisícovému dluhu ministerstva obrany Západočeské energetice (ZČE).

Právní zástupkyně společnosti ČEZ, která se po sloučení firem stala právní nástupkyní ZČE, Růžena Růžičková vzala u odvolacího soudu návrh na exekuci zpět.

Soudkyně Hana Čvančarová tedy zrušila nařízení obvodního soudu a řízení zastavila. Žádnému z účastníků nepřiznala právo na zaplacení výloh, ČEZ však musí uhradit 7735 korun za soudního exekutora.

Vojsko bude moci se svým majetkem nakládat poté, co rozsudek nabude právní moci. "Kdybychom s ním však začali nakládat již teď, nebylo by to podle mě protiprávní," uvedl advokát ministerstva Miroslav Šianský. Podle něj jednala věřitelská společnost podle práva a nemá se za co omlouvat.

Problém vidí právník v tom, že předběžné exekuční opatření nemusí být přezkoumáno urychleně, třeba do 14 dnů. "Takto, kdyby se odvolací řízení táhlo rok, tak ministerstvo obrany by rok nemohlo nakládat se svým majetkem kromě běžné obchodní činnosti a správy svého majetku," řekl Šianský. Pak by podle něj vznikly velké škody nejen ministerstvu, ale i dalším subjektům.

ZČE zažalovala ministerstvo ohledně platby 1601 korun za kabelový rozvod. Přestože u soudu neuspěla, soud překvapivě rozhodl o tom, že jí musí armáda zaplatit 4725 korun za náklady řízení. Poté soud údajně ztratil odvolání vojáků. "Nalézací řízení bude pochopitelně pokračovat, protože jsme odvolání podali. A o tom odvolání musí být rozhodnuto" řekl Šianský.

Vojsko zaplatilo za práci ZČE už před dvěma lety. Energetická společnost ale začala od armády tuto částku kvůli své administrativní chybě vymáhat. Když zjistila omyl, žalobu okamžitě stáhla.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz