Zpravodajství

Vláda zrušila nákup transportérů za téměř 21 miliard!

Vláda zrušila nákup transportérů za téměř 21 miliard!
Zdroj: TV Nova

Vláda se rozhodla k 10. prosinci vypovědět smlouvu s firmou Steyr o nákupu transportérů. Novinářům to oznámila ministryně obrany Vlasta Parkanová. Reportáž připravuje Kamil Houska.

Uvedla, že uvedená firma neplnila své závazky vyplývající ze smlouvy. "Řešení je možná na první pohled velmi radikální, ale my jsme přesvědčeni, že je správné," dodala. Kabinet o vypovězení smlouvy rozhodl na návrh ministerstva obrany minulý týden.

Tiskové konference na ministerstvu obrany se zúčastnili i další členové vedení tohoto úřadu a rovněž náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Z vyjádření zástupců ministerstva vyplývá, že úřad nepředpokládá, že by rozhodnutí vlády vyvolalo arbitráž mezi českým státem a Steyrem. Sankce podle nich naopak hrozí firmě Steyr.

Původně měla tato společnost prvních 17 transportérů Pandur Česku předat již do konce listopadu, dodávka se však zpozdila. Další kolo kontrolních zkoušek, které mělo ověřit, zda rakouská společnost u transportérů odstranila některé nedostatky, mělo začít příští rok v březnu. Firma však již 17 přislíbených vozidel vyrobila. V současnosti jsou umístěna ve vídeňském sídle společnosti.

Armáda také podle dřívějšího vyjádření představitelů firmy měla transportéry převzít v polovině příštího roku. Ministerstvo již dříve uvedlo, že transportéry při dřívějších kontrolních zkouškách nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů. Armáda proto kvůli nedodržení lhůty začala uplatňovat finanční sankce vyplývající ze smlouvy.

Nákup obrněných transportérů patří k největším zakázkám v historii české armády. Zbrojovka Steyr jich měla pro vojsko vyrobit 199. Hodnota kontraktu se po dřívějším nevyužití opce na dalších 35 transportérů pohybovala na úrovni 20,8 miliardy korun.

Kontrakt na nákup transportérů podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) loni po volbách, po kterých se jeho strana nedostala do parlamentu.

Vojáci se už připravovali na Pandury

Krok vlády je překvapením i pro vojáky. Ti se učili, jak s novými Pandury zacházet.

"Součástí výcviku byla také příprava střelců-operátorů pro zbraňový systém. Ta byla pro změnu zabezpečena instruktory izraelské firmy Rafael. Každý z cyklů kurzu byl zakončen přezkoušením, což v případě zbraňového systému znamenalo denní i noční střelby na různé vzdálenosti a různé druhy terčů," informovalo ještě letos koncem října ministerstvo. "Střelby potvrdily očekávání a dopadly na výbornou," píše se na webu ministerstva obrany. Nyní ale je všechno jinak, Pandury českým vojákům sloužit nebudou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz