Zpravodajství

Parkovací karty jsou některým Pražanům zatím k ničemu

Parkovací karty jsou některým Pražanům zatím k ničemu
Zdroj: TV Nova

Obyvatelé Prahy 3 a 7 mají smůlu. Zaplatili si drahé parkovací karty pro svá auta, které však zatím nemohou použít. Smlouvy na parkovací automaty v Praze 3 a 7 nepůjde podepsat ještě nejméně 15 dní, možná ale i několik měsíců. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už sice rozhodl, že pražský magistrát v tendru nepochybil, předběžné opatření zakazující uzavření smluv ale nezrušil.

Čeká, jestli se proti rozhodnutí o tendru někdo odvolá. Pokud ne, za 15 dní půjde smlouvy podepsat, jinak bude opatření platit dál, řekl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Pokud úřad rozhodne do měsíce, bylo by podle náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka (ODS) možné zóny spustit k 1. dubnu.

Původní start měl být říjnu

Spuštění nového systému bylo původně naplánováno na říjen. Jak dlouho bude předběžné opatření platit v případě, že ÚOHS případ znovu otevře, není jasné. Může to být až do vydání nového rozhodnutí. To může trvat i několik měsíců. Poprvé se úřad tendrem zabýval víc než čtyři měsíce.

"Věřím, že se jim podaří opravdu v dohledné době rozhodnout," řekl Blažek. Nejbližší datum pro zavedení zón je podle něj 1. duben příštího roku.

Náměstek si netroufá odhadnout, kolik radnice Prahy 3 a 7 tratily zpožděním zavedení zón. "Nevíme, jaká bude výnosnost zón, kolik karet si koupí abonenti," uvedl Blažek.

Rezidentské karty totiž nejsou pro radnice příliš ziskové. Jejich cena 700 korun pokryje přibližně náklady. Řádově by se podle Blažka ovšem ztráty mohly pohybovat ve statisících, možná i milionech korun.
Výstavbu automatů dlouho brzdil neúspěšný uchazeč o zakázku, společnost A.S.A. Právě ta si na tendr stěžovala a později úřad požádala, aby na čas přerušil správní řízení, prý neměla dost času na vyjádření k tendrům. Úřad firmě vyhověl.

Původně chtěl přitom rozhodnout do konce září. Požadavku na přerušení řízení byl ale ÚOHS dle správního řádu povinen vyhovět, podotkl mluvčí. Společnost A.S.A. se zatím ke svému dalšímu postupu nehodlá vyjadřovat.

A.S.A ani magistrát zatím neobdržely rozhodnutí úřadu. Libor Šíma z magistrátního odboru dopravy očekává, že jej dostanou ve středu.

Ani tak ale úředníci ve výběrových řízeních neodhalili žádné chyby. A.S.A si stěžovala na to, že byla ze soutěží neprávem vyřazena poté, co nedoložila doklad o splnění tří norem Evropské unie.

Poukazovala přitom na to, že ostatní uchazeči sice certifikáty dodali, jenže byly neplatné. ÚOHS si mimo jiné vyžádal i odborné stanovisko Českého normalizačního institutu, ani ten ale na nedostatky nepoukázal.

Pokud by ÚOHS odhalil chyby, mohl tendr nebo alespoň jeho výsledky díky předběžnému opatření zrušit. Kdyby předběžné opatření nevydal a radnice smlouvy podepsala, jejich zrušení už by po zjištění pochybení musel nařídit soud. ÚOHS může v takových případech už jen udělovat pokuty.

Zpoždění zavedení zón přineslo problémy hlavně Praze 3. Městská část je zaplněná automobily, které dříve parkovaly v Praze 2. Tam už stejně jako v levobřežní části Prahy 1 zóny fungují od listopadu.

"Nás samozřejmě mrzí, že tento protest, který byl neúspěšný a který byl, jak ukazuje rozhodnutí antimonopolního úřadu, lichý, zkomplikoval situaci v Praze 3," řekl mluvčí Jan Sotona. Radnice je podle něj připravena na co nerychlejší spuštění zón. Čeká na pokyn magistrátu.

Radnice Prahy 3 ani Prahy 7 ještě nebyla oficiálně vyrozuměna o výsledcích řízení. "Z naší komunikace s hlavním městem Prahou plyne, že by se to mělo vyřešit, že by snad zóny měly být v provozu od jarních měsíců," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Roční parkovací karty by pak platily 13 měsíců od spuštění zón, půlroční sedm měsíců. "Rozhodně nikdo o nic nepřijde," dodal Vokuš.

Fakt, že zóny ještě nefungují, podle mluvčích příliš neovlivnilo prodej karet. V Praze 7 si většina lidí kartu zakoupila už v létě. Radnice zatím prodala 5000 karet, v městské části je přitom 8000 parkovacích míst.

Radnice třetí městské části prodala zatím přes 7000 karet, tedy asi dvě třetiny z celkového počtu, který plánovala. "Řada lidí, která bydlí v blízkosti Prahy 2, si naopak koupila po spuštění zón na Praze 2 karty, protože ty je opravňují parkovat v místech prolínání obou městských částí," řekl Sotona.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz