Zpravodajství

Objev: na Marsu zřejmě byl život!

Objev: na Marsu zřejmě byl život!
Zdroj: TV Nova

Jeden z nejvýznamnějších objevů přinesl vesmírný robot Spirit, který už tři roky brázdí po povrchu Marsu. Odkryl totiž vrstvu, která nasvědčuje, že tady mohlo kdysi existovat prostředí vhodné pro primitivní život.

Všechno způsobilo jedno zlomené kolečko. Robot Spirit jím vryl do povrchu Marsu rýhu, která odkryla novou, bílou vrstvu. Experti z NASA zjistili, že ji z naprosté většiny tvoří křemen. Ten se na Zemi objevuje na místech, kde jsou buď vřídla nebo zdroje horkých plynů. A tedy i primitivní život.

Experti z NASA se radují. Objev z místa, které vypovídá o dávné existenci vřídel, podle nich jasně dokazuje, že tady byl i život. Na zemi jsou totiž oblasti s vřídly a zdroji horkých plynů, jako jsou Hawajské ostrovy nebo Island, plné bakterií.

I když se odborníci v názoru na nový objev rozcházejí, v jednom se shodnou. Věří, že život na Marsu skutečně kdysi byl.

Roboti Spirit a Opportunity zkoumají rudou planetu od roku 2004. Jejich mise měla původně trvat tři měsíce, pak ale NASA rozhodlo, že je tady nechá pátrat po původu života až do konce jejich funkčnosti.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz