Zpravodajství

VIDEO: Miminko nalezené mezi odpadky bojuje o život

VIDEO: Miminko nalezené mezi odpadky bojuje o život

Novorozeně, které ráno našel v popelnici bezdomovec, stále v Thomayerově nemocnici bojuje o život. Několik hodin starého chlapečka sem přivezli bez vážnějších poranění, ale s těžkým podchlazením, které mu může být osudné. Situaci sleduje náš reportér Martin Novotný.

Zdroj: TV Nova

"Dítě leží v současné době na novorozeneckém oddělení s těžkým podchlazením, kde lékaři bojují o jeho život, další prognóza je ale nejistá," řekla pro Nova.cz mluvčí nemocnice Martina Štanclová. Novorozeně má podle ní kromě tržné rány na hlavě i pohmožděniny na nohách. Podle Štanclové se chlapec narodil donošený a bez vrozených vad.

Lékaři naměřili chlapečkovi pouhých 25 stupňů celsia. Sestry, které ani nechtějí pomyslet na to, že by nepřežil, už mu dokonce vymysleli i jméno. Říkají mu Čtvrtek.

Dítě krvácelo, mělo na sobě řeznou ránu a placentu. Po matce policie pátrá.

Záchranná služba chlapce po deváté hodině ráno převezla do Thomayerovy nemocnice. Matce, která dítě porodila bez lékařské pomoci, může hrozit smrt, pokud nevyhledá včas lékařskou péči.

Podle Martina Halada z gynekologicko-porodnického oddělení z Thomayerovy nemocnice může u matky, která rodí bez lékařského dozoru, dojít k poporodnímu krvácení, to je podle něj nejnebezpečnější riziko. „Následek takového krvácení je šok a následná smrt. Může dojít i k infekci, ta se může dostat do celého těla. Následkem je opět smrt," informoval nás o nebezpečích, které matce hrozí, Halad.

„Krvácení může být způsobené poraněním porodních cest, nestáhnutím dělohy nebo neodloučením placenty," dodal Halad.

Chtěla ho matka zabít?

„U matky mohlo dojít k „extrému", který představuje psychotická reakce, tedy poporodní psychoza. Ta ji mohla vést až k podobnému činu. Další možností je, že je matka prostitutkou, která neuznává nebo nemá žádné mravní normy a morální normy. V tomto případě matka vědomky si toho, že ho zabije, odhodila dítě do popelnice," řekl nám psycholog Karel Humhal.

Dítě může mít doživotní trauma

Podle něj může mít i dítě trvalé následky a doživotní deprese. „Pro dítě, i když si na to nebude pamatovat, to znamená obrovské trauma. To ho bude provázet po celý život," dodal server Nova.cz Humhal.

Matce hrozí až výjimečný trest

„V tomto případu se podle mě jedná o pokus o vraždu. Matce tak hrozí dvanáct až patnáct let, možná i výjimečný trest. Souzena by nebyla jen v tom případě, pokud by u ní v době spáchání trestního činu byla prokázána nepříčetnost. Potom by nebyla trestně odpovědná," řekla pro server Nova.cz právnička Dagmar Raupachová.

Případ vzbudil velký mediální zájem. Na místo proto přijel i pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan (více viz. přiložené video).

Ředitelka Odboru sociální péče a zdravotnictví z pražského magistrátu Ilona Matulová nám řekla, že takový malý chlapeček má velkou šanci se dostat do některé adoptivní či pěstounské rodiny.

„Naše pracovnice úzce spolupracují s žadateli o adopci či o pěstounskou péči. Jakmile se osud dítěte dostane do našich rukou, jsme schopni se postarat o to, aby se dítě dostalo co nejdříve do nové rodiny," dodala Matulová.

Běh na dlouho trať

Podle ní jsou nejvíce žádané mladší děti. Rodiče, kteří žádají o adopci, musí projít řadou školení, psychologickými a zdravotními testy, než se budou moct zapsat do seznamu žadatelů o adopci. „Adopce trvá v průměru dva roky," informovala Matulová.

V ČR přibývá babyboxů

Kvůli podobným případům v ČR stále roste počet babyboxů, kam je možné legálně odložit nechtěné dítě. V ČR jich funguje již pět. První vznikl v Praze-Hloubětíně. Tímto způsobem se zachránilo už devět dětí.

Do konce letošního roku bude mít Česká republika šest schránek pro nechtěné novorozence. K babyboxům v Praze, Brně, Olomouci, Kadani a Zlíně přibyde ještě Pelhřimov. Ostrava v příštím roce doplní další česká města - Ústí nad Orlicí, Mladou Boleslav a Sokolov.

Babyboxy jsou schránky o rozměrech 100x60x50 centimetrů. Jsou vytápěné a napojené na signalizaci, která lékařům ihned oznámí otevření dvířek. Schránky pro nechtěné děti čelí od samého počátku kritice, rozpačité reakce vyvolávají také v zahraničí. První babybox v tuzemsku vznikl před dvěma lety na soukromé klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz