Zpravodajství

ČSSD a její krizový plán

ČSSD a její krizový plán
Zdroj: TV Nova

ČSSD vypracovala krizový plán pro volbu prezidenta. Pokud by se ukázalo, že má její kandidát malou šanci uspět, je připravena opustit sál a jednání se nezúčastnit. Naší televizi to potvrdilo několik členů vedení. Chtějí se tak distancovat od znovuzvolení Václava Klause. Navíc by tak zabránili tomu, aby někdo z jejich zákonodárců zradil a Klause podpořil.

Zdá se, že jsou sociální demokraté většinou odhodláni nominovat do volby hlavy státu ekonoma Jana Švejnara, a poto prý udělají všechno.

I tak už ale mají přichystaný i krizový scénář. Uvažují dokonce o tom, že by volbu hlavy státu úplně bojkotovali. Pokud by totiž nebyl prezident zvolen v prvním kole, komunisté naznačují, že by v dalších nemuseli svorně hlasovat proti Klausovi.

Bez komunistů jsou přitom Švejnarovy šance mizivé, což vede ČSSD k úvaze v takovém případě opustit sál a tajných voleb se nezúčastnit. Naší TV tento scénář potvrdilo několik vlivných sociálních demokratů, ikdyž ne všichni o tom chtěli mluvit nahlas.

Podle Davida Ratha by případná neúčast ČSSD při volbě měla dvě zásadní výhody. Strana by se tak jasně distancovala od znovuzvolení Václava Klause a předešla spekulacím, že někdo z jejích poslanců a senátorů zradil a v tajné volbě podpořil Klause.

Při poslední volbě totiž podle všeho Klaus za svůj prezidentský úřad vděčí právě několika sociálním demokratům, kteří chtěli potopit Miloše Zemana.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz