Zpravodajství

ČSSD a její krizový plán

ČSSD a její krizový plán
Zdroj: TV Nova

ČSSD vypracovala krizový plán pro volbu prezidenta. Pokud by se ukázalo, že má její kandidát malou šanci uspět, je připravena opustit sál a jednání se nezúčastnit. Naší televizi to potvrdilo několik členů vedení. Chtějí se tak distancovat od znovuzvolení Václava Klause. Navíc by tak zabránili tomu, aby někdo z jejich zákonodárců zradil a Klause podpořil.

Zdá se, že jsou sociální demokraté většinou odhodláni nominovat do volby hlavy státu ekonoma Jana Švejnara, a poto prý udělají všechno.

I tak už ale mají přichystaný i krizový scénář. Uvažují dokonce o tom, že by volbu hlavy státu úplně bojkotovali. Pokud by totiž nebyl prezident zvolen v prvním kole, komunisté naznačují, že by v dalších nemuseli svorně hlasovat proti Klausovi.

Bez komunistů jsou přitom Švejnarovy šance mizivé, což vede ČSSD k úvaze v takovém případě opustit sál a tajných voleb se nezúčastnit. Naší TV tento scénář potvrdilo několik vlivných sociálních demokratů, ikdyž ne všichni o tom chtěli mluvit nahlas.

Podle Davida Ratha by případná neúčast ČSSD při volbě měla dvě zásadní výhody. Strana by se tak jasně distancovala od znovuzvolení Václava Klause a předešla spekulacím, že někdo z jejích poslanců a senátorů zradil a v tajné volbě podpořil Klause.

Při poslední volbě totiž podle všeho Klaus za svůj prezidentský úřad vděčí právě několika sociálním demokratům, kteří chtěli potopit Miloše Zemana.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz