Zpravodajství

Klima budeme chránit podle nového „jízdního řádu"

Konference OSN o změnách klimatu, které se účasnili zástupci 190 států, se shodla na novém plánu na ochranu klimatu. Ten by měl nahradit Kjótský protokol. Plán neobsahuje žádné konkrétní závazky na snižování emisí. Stanovuje pouze "jízdní řád", podle kterého se povedou další jednání.

Kompromis umožnily Spojené státy, které na poslední chvíli změnily své odmítavé stanovisko vůči roli rozvojových zemí, kterou jim v rámci ochrany klimatu přisuzoval nový dokument. Informovaly o tom tiskové agentury.

Platnost protokolu vyprší v roce 2012

Takzvaná cestovní mapa z Bali, na níž se zástupci 190 států po čtrnáctidenním vyjednávacím maratonu dohodli, neobsahuje žádné konkrétní závazky na snižování emisí. Stanovuje pouze "jízdní řád" jednání, která povedou k přijetí nástupce Kjótského protokolu na konferenci v dánské Kodani v roce 2009. Platnost protokolu vyprší v roce 2012.

"Tohle je začátek, ne konec," reagoval podle agentury AP na dohodu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Nadcházející jednání ale budou daleko složitější a náročnější, připomněl Pan, který se dnes na Bali vrátil s úmyslem naléhat na delegáty, aby se za každou cenu pokusili najít kompromis přijatelný pro všechny.

Dohodu přivítal i šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer. "Je to povzbuzující. Je to skutečné znamení o ochotě ke kompromisu," komentoval výsledek konference, která se sešla 3. prosince.

Konference měla skončit už v pátek, ale kvůli rozporům mezi USA a EU byla prodloužena. Proti evropskému návrhu, který požadoval po průmyslových zemích snížení emisí do roku 2020 o 25 až 40 procent v porovnání se stavem v roce 1990, se stavěly Spojené státy a s nimi také Kanada, Japonsko a Austrálie. Tyto země si přály, aby závazek na konkrétní snižování emisí nevyšel z baliské konference, ale aby se o něm ještě jednalo, než bude zformulována nová dohoda, která nahradí Kjótský protokol.

Dohodu zkomplikovaly Indie a Čína

EU nakonec od svého požadavku na stanovení konkrétních limitů ustoupila. Rýsující se dohodu však zkomplikovaly Indie a Čína, které prosazovaly, aby zrevidovaný text jasně říkal, že vyspělé státy budou mít větší roli při financování opatření v boji proti klimatickým změnám než rozvojové země.

Tuto formulaci podpořila i Evropská unie, proti se však postavila americká delegace, která žádala větší zapojení rozvojových států. Její vedoucí Paula Dobrianská nakonec tento požadavek stáhla, čímž umožnila schválení závěrečného dokumentu.

Navzdory faktu, že se nepodařilo do textu "cestovní mapy" prosadit závazné limity, je Evropská unie s její podobou spokojená. "Je to přesně to, co jsme chtěli. Jsme skutečně velmi potěšeni," prohlásil podle agentury Reuters vedoucí evropské delegace na Bali Humberto Rosa.

Finální verzi dohody vnímá ekologická organizace Greenpeace jako porážku USA. "Spojené státy byly pokořeny převládajícím poselstvím rozvojových zemí, že jsou připraveny zapojit se do problému, byly pokořeny světovým společenstvím," uvedl Bill Hare z Greenpeace.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz