Zpravodajství

VIDEO: V Jeseníkách zavalila lavina lyžaře

VIDEO: V Jeseníkách zavalila lavina lyžaře

V Jeseníkách se v sobotu utrhla lavina se třemi chlapci. U dvou z nich byla potřeba lékařská pomoc. Jeden z mladíků utrpěl vážná vnitřní zranění. Horská služba v Jeseníkách je ve střehu. Za poslední dny přibylo několik centimetrů sněhu. Vyhlášen musel být druhý stupeň lavinového nebezpečí. Situaci sleduje Tomáš Petržela.

Podle informací horské služby šli chlapci směrem z Ovčárny do Karlova. „Neštěstí se stalo v sobotu odpoledne, mezi jednou a druhou hodinou, ve Velké kotlině v oblasti Pradědu. Tři mladíci, dva lyžaři a jeden snowboardista, si zřejmě chtěli zkrátit cestu. V mlze však ztratili orientaci," řekl pro Nova.cz náčelník horské služby Michal Klimeš.

Ve velké kotlině se s nimi utrhal lavina. Její rozsah zatím záchranáři neznají. "Půjdeme ji teprve měřit, zatím na to nebyl čas ani podmínky. Nedá se proto říci, jak dlouhý a široký odtrh to byl," doplnil náčelník horské služby. Podle Klimeše však nešlo o velkou lavinu.

Podle pracovníka Horské služby v Karlově, kam byli zranění lyžaři dovezeni a poté předáni lékařům, je utržená zřejmě desková lavina vlekla přes skály a porost.

Chlapci byli při vědomí. Zachovali chladnou hlavu, vyhrabali se ze sněhu a mobilním telefonem si přivolali pomoc.

„Mobilním telefonem zavolali otci jednoho z chlapců, ten ihned zavolal na horskou službu," řekl pro Nova.cz mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl. „Horské službě se chlapce podařilo najít. Sněžným skútrem je převezli do Karlova, kde už čekala sanitka," dodal Humhal.

Kvůli počasí nemohl vzlétnout vrtulník

Jeden chlapec nemusel být ošetřen vůbec, druhý měl jen lehká zranění. "Nejhůře na tom byl osmnáctiletý mladík, který utrpěl vážná vnitřní poranění v oblasti břicha. Byl převezen do nemocnice v Bruntálu. Odtud ho kvůli těžkým zraněním museli převést na traumatologické středisko olomoucké fakultní nemocnice. Vrtulník kvůli nepříznivému počasí však nemohl vzlétnout. Do Olomouce proto musela chlapce převést sanitka," dodal Humpl.

Jeseníky hlásí druhý lavinový stupeň

Až 20 centimetrů sněhu přibylo za poslední dny na vrcholcích jesenických hor. Na horách je zataženo a mlha, ve střediscích je střední návštěvnost. Kvůli novému sněhu se na horách zvýšilo i riziko pádu lavin. Platí tam nyní druhý stupeň lavinového nebezpečí.

"Střediska jsou po celých Jeseníkách v provozu zhruba na půl. Teplota se pohybuje tři až šest stupňů pod nulou," řekl dispečer Horské služby v Jeseníkách Pavel Řeha. Pád lavin hrozí podle záchranářů pouze v místech, která se vyskytují mimo vyznačené trasy a turistická místa. Riziko je přitom vzrůstající. "Kvůli novému sněhu se mohou v lavinových katastrech tvořit návěje," doplnil Řeha.

Pracovníci horské služby varují, aby návštěvníci hor respektovali podmínky pobytu na horách a pohybovali se pouze po vyznačených trasách. "Naše varování však některé neovlivní," podotkl dispečer horské služby Pavel Řeha.

V Krkonoších hrozí lavinové nebezpečí

Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Nebezpečí pádu lavin vzrůstá ojediněle na místech, kde je uloženo větší množství sněhu a to především v jihovýchodních expozicích. Tam hrozí možnost tvorby deskových lavin menších rozměrů, informoval na webových stránkách krkonošské horské služby Pavel Cingr. Druhý stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách.

Na hřebenech Krkonoš leží 120 centimetrů sněhu, dnes ráno bylo v nejvyšších polohách hor minus osm stupňů Celsia. V minulých zimách dosáhlo lavinové nebezpečí v Krkonoších nejvyššího stupně čtyři. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a přístupové cesty. Lavinovými lokalitami jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední oběť lavin v Krkonoších je z února 2005, kdy na svahu u jezera Maly Staw na polské straně Krkonoš zahynuli dva polští záchranáři. Jedna z největších lavin posledních let sjela do Studniční jámy v březnu 2002. Až 12 metrů vysoké sněhové bloky s sebou do údolí strhly tuny kamení, hlíny a kosodřeviny.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz