Zpravodajství

Proč se těhotné ženy nepřeváží?

Také vás někdy napadlo, jak je možné, že těhotné ženy, které nosí na břiše čím dál tím větší váhu, neztrácejí rovnováhu? Vědci nyní našli odpověď. Nová americká studie ukázala, že mezi muži a ženami existují rozdíly v jednom křížovém obratli a ve tvaru kyčelního kloubu. Díky tomu mohou ženy posouvat své těžiště.

Toto elegantní řešení bylo potvrzeno jen u lidí a našich bezprostředních předchůdců, kteří chodili po dvou. Jak uvádí list Nature, u šimpanzů a goril se toto přizpůsobení nevyskytuje.

Katherine Whitcombová z Harvardu našla dva rozdíly mezi mužskou a ženskou páteří. Jeden křížový obratel má u žen podobu klínu, kdežto u mužů má spíš tvar kostky, a kyčelní kloub žen je proporcionálně o 14 procent větší než u mužů. Pak spolu s kolegy testovala, jaký vliv mají tyto drobné odchylky na schopnost žen nosit váhu na přední části těla.
Když se antropologové z tohoto úhlu podívali na fosilie našich předků, zjistili, že podobné změny lze rozeznat na kostrách už před dvěma miliony let, u primáta rodu Australopithecus. Naskýtá se otázka, proč se nepřekotí muži s pivními břichy, kteří podobnou výbavu jako ženy od narození nemají.

Profesorka Shapirová, která se na studii podílela, říká, že muži tuto váhu zřejmě kompenzují břišními svaly, ale proto více trpí bolestmi zad. "Bylo by zajímavé udělat příště studii, která by se podívala na muže s pivními panděry, abychom viděli, jak posunují své těžiště oni ," dodala Shapirová pobaveně.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz