Zpravodajství

VIDEO: Razie před otevřením hranic: policie má hledaného Rumuna

VIDEO: Razie před otevřením hranic: policie má hledaného Rumuna

Cizinecká policie má v úterý napilno. Před plánovaným vstupem Česka do schengenského prostoru probíhá poslední zátah proti ilegálním přistěhovalcům pod názvem Cizinec. Podle našich informací stihli cizinečtí policisté jenom v Praze do půl jedenácté zadržet na tři desítky ilegálních běženců. Reportáž připravuje Jiří Borovec.

Zdroj: TV Nova

"V Hradci Králové zadrželi policisté Rumuna, který byl v nepřítomnosti odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti," uvedla Jirgesová. Na Královéhradecku se také zdržovali tři celostátně hledaní lidé. Další dvě hledané osoby dopadla policie v Ostravě a jednu v Plzni.

Čtyři lidi obvinili policisté z maření výkonu úředního rozhodnutí. Jde o cizince, kteří už byli jednou vyhoštěni, ale neuposlechli.

Celkem zaznamenala cizinecká policie 150 přestupků proti cizineckému zákonu. "Jednalo se především o propadlé pasy nebo nevyřízená víza. Ty jsme řešili blokovými pokutami," doplnila mluvčí. 

Pročesávání od rána 

V celé republice se akce zúčastnilo 600 policistů. Prohledávají nádraží, ubytovny i tržiště. Zátah probíhá od nočních hodin. Policistům pomáhali s hledáním uprchlíků i vycvičení psi.

"Zatím jsme zkontrolovali 21 cizinců," uvedla v 11:00 mluvčí cizinecké policie Nela Gajdůšková. "Ve dvou případech měli cizinci ze zemí bývalého Sovětského pasu prošlé cestovní doklady," uvedla s tím, že budou z Česka vyhoštěni na tři roky. "Akce je čtvrtou v pořadí a je poslední před vstupem ČR do schengenského prostoru," dodala mluvčí.

Podle Gajduškové po otevření hranic se policisté zaměří spíše na vnitrostátní kontroly ilegálních běženců.

Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích se rozšíří o devět zemí z deseti, o které se Evropská unie rozrostla 1. května 2004. Kontroly na pozemních hranicích skončí o půlnoci z 20. na 21. prosince.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz