Zpravodajství

VIDEO: Malý Čtvrtek z popelnice odhalil svou tvář

VIDEO: Malý Čtvrtek z popelnice odhalil svou tvář

V úterý se novinářům oficiálně představilo nejsledovanější miminko v zemi - malý čtvrtek. Tedy chlapec, kterého našel minulý týden v popelnici bezdomovec. Podle lékařů je už mimo nebezpečí a pokud se nic vážného nestane bude přeložen z jednotky intenzivní péče na normální pokoj.

Zdroj: TV Nova

Malý Čtvrtek se má čile k světu. A podle doktorů je z nejhoršího venku. Přesto ho ještě čekají dva důležité kroky.

Lékaři musí zjistit, jestli nebyl poškozen mozek. Dítě bylo totiž silně podchlazené a lékaři zatím nedokážou odhadnout, jaký to mělo vliv.
Nemocnice povolila natočit Čtvrtka jen z jedné strany. Údajně proto, že se rozhořela debata na téma, zda to může dítěti pomoci, nebo uškodit.

Údajně proto, že dítě nemá zákonného zástupce, který by natáčení povolil. Na druhou stranu se zase najde spousta lidí, kteří se snaží pomáhat.

"Diváci nabízí i finance. Jako ocenění této práce by bylo nejlepší přispět na JIP a ty peníze by byli použity na nákup přístrojů pro další děti," uvedla mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Takto odložených dětí se u nás najde každý rok více než deset. Sokolovská nemocnice, nádraží v Lounech, křoví a teď popelnice, to je jen zlomek případů.

Vypátrat matku se přitom policistům daří zhruba v 90 procentech případů. Za trestný čin odložení dítěte je pak čeká trest.

Policie zatím nemá v případu nalezeného Čtvrtka žádné nové stopy, které by vedly k nalezení jeho matky.

Říkají mu Vendelín

Dítě, které bylo nalezeno ve čtvrtek v popelnici v Praze 4, má normální krevní tlak i srdeční pulz a dokáže si udržet tělesnou teplotu. Sestřičky mu říkají "Vendelín Čtvrtek" a krmí ho stále se zvyšujícími dávkami umělého mléka.

V době, kdy bylo dítě nalezeno, bylo ještě spojeno s placentou.

Znamená to, že rodičce při porodu nepomáhal odborník. Porod zřejmě proběhl bez komplikací. Přesnou hodinu porodu nelze určit, ale v popelnici vzhledem k venkovní teplotě mohlo dítě být maximálně půl hodiny. Testy provedené po přijetí dítěte do nemocnice naznačují, že matka nebyla v době porodu pod vlivem drog. Dítě odložila nejspíš ve velmi stresové situaci, nebo nechtěla, aby přežilo, předpokládá Janota.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz