Zpravodajství

Tragédie v Karviné: Eva má nejhorší za sebou!

Tragédie v Karviné: Eva má nejhorší za sebou!
Zdroj: TV Nova

Dobrá zpráva přišla z ostravské fakultní nemocnice, kde leží jedno z dvojčat, které v úterý srazil na přechodu osmapadesátiletý řidič. Sedmnáctiletá Eva z Bohumína stále bojuje v nemocnici o svůj život. Nejkritičtější období má ale za sebou a její stav je stabilizovaný.

Dvojčata srazil přímo na přechodě 58 letý muž z Ostravy. Ten je podle všeho přehlédl a ve vysoké rychlosti do nich narazil. Než zastavil, ujel s jednou z dívek na kapotě ještě 50metrů. Ta na následky poranění hlavy ihned po nehodě zemřela. Řidič byl už obviněn z trestného činu ublížení na zdraví a hrozí mu vězení.

K neštěstí přitom nemuselo dojít

Policie totiž přechod na Ostravské ulici v Karviné dávno označila jako nebezpečný. Městu doporučila situaci co nejdříve řešit. K trágédii, kdy ve středu pod koly řidiče zemřela sedmnáctiletá dívka, tak nemuselo dojít.

Jak nám řekl vedoucí dopravního inspektorátu Karviná Ing. Jindřich Machů, zástupci policie jednali s vedením karvinského magistrátu oboru dopravy loni v březnu.

"Jako každý rok jsme na radnici nesli statistiky nehodovosti a vyhodnocení rizikových míst ve městě. Mezi nimi byla i křižovatka, kde v úterý došlo k tragické nehodě. Na základě těchto statistik pak vznikl návrh, jak situaci kritických míst řešit a jaká opatření přijmout," řekl serveru Nova.cz Jindřich Machů.

"Magistrát se pak sám rozhodl, v jakém pořadí bude opravy inkriminovaných míst provádět. Pokud vím, osvětlení přechodu na této křižovatce bylo v plánu na rok 2008. To už pak byla otázka priorit vedení města, svou roli sehrála samozřejmě i možnost financování jednotlivých projektů," dodal Machů.

"V rámci jednání jsme jednoznačný důraz na řešení situace na oné kritické křižovatce nekladli, ale několikrát jsme o nebezpečnosti místa informovali a doporučili magistrátu, aby situaci co nejdřív řešil," uvedl Machů.

"Pořadí důležitosti mohlo být jiné..,"

Zástupci města z oddělení odboru dopravy se ale brání. "Policie nám dala požadavek, abychom zrušili levý odbočovací jízdní pruh. Ten jsme sice zrušili, ale vyřešila se tím spíše situace okolo dopravních nehod. Jiný požadavek policie k řešení situace na této křižovatce jsme ale nedostali," řekl serveru Nova.cz vedoucí odboru dopravy Lumír Marszalek.

"Nehodám toto typu by určitě pomohlo osvětlení přechodu. To je v plánu na příští rok, letos přišla na řadu jiná místa. Pořadí důležitosti mohlo být sice jiné, bohužel nebylo. Díky včerejší tragédii se to určitě urychlí. Práce by mohly začít na jaře," doplnil Marszalek.

"Situaci jsme řešili s krajským úřadem v Ostravě a s vedením Ředitelství silnic a dálnic. Navrhovali jsme umístit tam dělící ostrůvek, který by chodce při přecházení čtyřproudé komunikace trochu více chránil, ale byli jsme odmítnuti. Teď to vypadá, že v lednu znovu usedneme ke stolu," uvedl.

Stav Evy: rozhodne příštích 24 hodin

Rychlá jízda a nepozornost. To vše je nejspíš za tragickou nehodou, která otřásla městem Karviná a hlavně také tamní Střední zdravotnickou školou. Úterní srážku s osobním autem jedna z dívek, Eliška, nepřežila, druhá leží s vážnými zraněními v nemocnici. Podle našich informací je stav sedmnáctileté Evy stále kritický, ale stabilizovaný.

Jak nám potvrdil reportér TV Nova Pavel Navrátil, který případ sleduje, čekají dívku během středy rozsáhlá vyšetření. Ta mají ukázat, jak se bude situace dál vyvíjet. "Klíčových bude podle lékařů příštích 24 hodin," uvedl.

Školu ovládl smutek

Na průčelí školy visí černá vlajka, spolužáci i profesoři tragédii odmítají uvěřit. "Byla to moje spolužačka, stále nemůžu uvěřit, že to byla ona, kdo umřel, a jen doufám, že se Eva jednoho dne probudí a alespoň ona bude vpořádku," napsal anonym v diskusi na našem serveru.

Pět let za smrt?

Osmapadesátiletý řidič z Ostravy byl obviněn z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. "U výslechu policii řekl, že si není vědom, že by jel příliš rychle," doplnil reportér.

Dechová zkouška přítomnost alkoholu v krvi vyloučila. Řidiči hrozí maximálně 5 let vězení.

Podle zatím neoficiálních informací bude zřejmě do školy i do rodiny vyslán psycholog.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz