Zpravodajství

Zubař z Prahy prý ví, kde leží štěchovický poklad

Zubař z Prahy prý ví, kde leží štěchovický poklad
Zdroj: TV Nova

Další hledač pokladů oznámil, že ví o místě, kde má ležet pověstný štěchovický poklad. Tentokrát se nejedná o hledače-profesionála, ale o muže, jehož původní profese je hledačství poměrně vzdálená. Člověk, který má opět "naprostou jistotu" o lokalizaci pokladu, se jmenuje Petr Kašpar a je soukromý zubař.

Již přes šest desítek let se traduje, že německá armáda sevřená v kleštích spojeneckých vojsk na sklonku druhé světové války umístila poblíž Štěchovic u Prahy v místech někdejšího vojenského prostoru řadu beden s cennostmi a dokumenty.

O jejich nalezení se již v minulosti neúspěšně pokoušelo několik hledačů.

 Věhlasný hledač pokladu Josef Mužík na archivním snímku

Našli jsme úložiště

"Došli jsme k tomu, že víme s naprostou jistotou, kde se nachází úložiště," řekl Kašpar, který se hledání věnoval se dvěma společníky přes dva roky.

Podle Kašpara němečtí vojáci bedny ukryli v několika různých skrýších a jemu se prý podařilo nalézt jednu z největších z nich umístěnou v zasypaném důlním díle.

Hledači tzv. štěchovického pokladu Josef Mužík a Helmut Gaensel na snímku z roku 1998 

Kašpar se domnívá, že se ve štole nachází zlato ukradené nacisty z banky v Belgii a také různé dokumenty i cenné originály insignií Karlovy univerzity v Praze.

"My dokonce máme čísla beden, které byly odvezeny těsně před pražským povstáním 3. května (1945). Nemohli s nimi jet daleko, takže všechno napovídá tomu, že jsme na správném místě," prohlásil Kašpar.

Materiály jsou veřejně dostupné

Trojice hledačů při pátrání vycházela z výpovědí pamětníků, dobových map a leteckých snímků i různých dokumentů. "Není to nic utajovaného, jsou to materiály, které jsou víceméně veřejně dostupné," vysvětlil Kašpar.

Na jejich základě se jim prý poblíž Štěchovic podařilo najít skrýš, jejíž vchod je ukryt pod pětimetrovou vrstvou zeminy.

Zatímco dřívějším hledačům tehdejší technika pomohla zmapovat předměty do hloubky necelého půl metru, Kašparovi a jeho kolegům se prý podařilo s modernějšími přístroji najít věci skryté ve více než pětimetrové hloubce. "To nám jenom ověřilo to, co jsme už zjistili z materiálů. Máme i různé výpovědi, které nám zapadají do mozaiky," uvedl.

Je tam údajně i hromadný hrob

Poblíž údajného úložiště se navíc podle Kašpara nachází hromadný hrob s pozůstatky vězňů, kteří v dole pracovali. V dole samotném prý spočívají těla dvou stovek ruských vězenkyň, které bedny balily.

K definitivnímu potvrzení Kašparovy teorie proto podle jeho názoru zbývá již jen pouhý poslední krůček: provrtání sondy s kamerou, která by bedny ukryté ve štole natočila.

Náklady na hloubkový průzkum a vyzvednutí beden by podle Kašpara mohly dosáhnout řádově statisíce korun, které nemá, a proto hodlá se žádostí o spolupráci oslovit stát.

O ukryté cennosti prý hledač zájem nemá; jeho cílem je, aby se česká veřejnost o ukrytých věcech dozvěděla pravdu a aby se nedostaly do nepovolaných rukou. "Vše závisí na tom, aby se našel někdo, komu na tom opravdu záleží," dodal Kašpar.

Jako hledači "štěchovického pokladu" se v 90. letech minulého století proslavili Josef Mužík a Američan německého původu Helmut Gaensel. Také oni již hlásili, že jsou na správné stopě; nakonec je však zastavil nedostatek financí.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz