Zpravodajství

Zelenka zůstává ve vazbě, rozhodl soud

Zelenka zůstává ve vazbě, rozhodl soud
Zdroj: TV Nova

Petr Zelenka zůstává i nadále ve vazbě. Jeho žádosti o propuštění soud nevyhověl. Informaci našemu reportérovi Filipu Pultarovi potvrdila krajská státní zástupkyně Anna Jahodová.

V soudní síni byl kromě Zelenky přítomen pouze tříčlenný senát - předseda a dva přísedící. Dále Zelenkův obhájce Jan Herout, prokurátorka Lenka Faltusová a tiskový mluvčí soudu. Když byl k soudu Zelenka eskortován, působil prý hodně roztěkaným dojmem, byl nervózní a mluvil tiše.

Zelenka je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici.

"Písemné vyhotovení usnesení bude ještě dnes rozesláno poštou obžalovanému, jeho obhájci a státnímu zástupci. Teprve po doručení uvedeným osobám bude možné výsledek rozhodnutí sdělit veřejnosti," řekl mluvčí hradeckého soudu Michal Strnad.

Ve vazbě je již přes rok

Zelenka ve vazbě dosud strávil více než rok a lze očekávat, že ho soud ve vazbě ponechá i nadále. Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve středu novinářům řekla, že trvá na tom, aby obžalovaný ve vazební věznici zůstal. "Domnívám se, že vazební důvody trvají," řekla Faltusová.

Zelenka svoji žádost o propuštění z vazby ve středu zdůvodnil tím, že vazba působí špatně na jeho psychiku. Propuštění obžalovaného z vazby neočekává ani jeho advokát Jan Herout. "Jsem přesvědčen, že soud mého klienta z vazby nepustí," řekl ve středu Herout.

Hlavní líčení v případu by u hradeckého soudu mohlo začít na přelomu ledna a února, přesný termín dosud nebyl stanoven. V případě prokázání viny Zelenkovi hrozí až doživotní trest vězení. Podle spisu je Zelenka duševně zdravý a za své činy trestně odpovědný.

Motivem jeho jednání měla být touha po akci. "Chtěl vidět, jak se ostatní zdravotní personál a lékaři snaží řešit situaci, kterou sám navodil tím, že podával nadměrné dávky heparinu," řekl již dříve mluvčí hradeckého státního zastupitelství Pavel Bužga.

Otec obžalovaného Bohumil Zelenka tvrdí, že jeho syn je ve špatném psychickém stavu, údajně má vidiny, slyšiny a má také strach, že ho zastřelí.

Zelenka proto trvá na tom, aby byl syn klinicky vyšetřen. "Petr si je vědom toho, že podával lidem heparin, ale ne s úmyslem je usmrtit. Nyní není schopen říci komu a kolikrát heparin podal, to přiznání bylo vynucené," řekl Zelenka.

Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září.

O den později nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října. Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince.

Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra, která však zjistila, že nikdo z policistů nespáchal trestný čin.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz