Zpravodajství

VIDEO: V olomoucké zoo měřili žraloky!

VIDEO: V olomoucké zoo měřili žraloky!

Chybí vám adrenalin? Pokud vám nestačí předvánoční šílenství v obchodních centrech, je tu adrenalinová lahůdka z úplně jiného soudku. Musíte za ní ale do olomoucké zoo. Měřili tam totiž žraloky.

Obřímu akváriu o objemu 42 tisíc litrů vládnou hned tři žraloci - dva černoploutví a jeden lagunový. Úkol potopit se mezi ně s metrem padl na jejich chovatele.

S plastovým metrem se ve čtrvtek ponořil do útrob obrovského mořského akvária obývaného predátory chovatel olomoucké zoologické zahrady. Úkol měl přitom poměrně náročný.

Po letech se totiž snažil změřit délku tří dospělých žraloků. Chovateli v roli dobrovolného potápěče zabralo měření skoro 20 minut. Žraloci totiž o přeměřování příliš nestáli.

"Nejhorší je ten první vstup do toho, kdy oni čekají, že něco třeba dostanou, a místo toho se tam objeví moje noha," říká chovatel Josef Drtil.

Chovatel Josef Drtil se do mořského akvária ponořil v neoprenovém obleku. Několikrát musel změnit stanoviště. "Žralok moc nepostojí, pořád se pohyboval, bylo to dost obtížné. Měřit musel na několikrát. Číhal na něj, když plul kolem," podotkla s úsměvem mluvčí zoo.

Predátoři si neobvyklého návštěvníka v útrobách akvária příliš nevšímali. Měření se tak obešlo bez jakéhokoliv úrazu. Odborníci upozorňují, že ve volné přírodě by podobná akce mohla dopadnout i úplně jinak.

"Žraloci či piraně, které se chovají v zajetí, jsou spíše plaší než agresivní. V přírodě však žralok černoploutvý může rybáře i kousnout do nohy. V dospělosti dorůstá až 1,8 metru," dodal.

Žraločí měření v zoo naposledy proběhlo před čtyřmi lety. A jak dopadlo to čtvrteční? Chovatel s metrem v ruce zjistil, že rostou každý rok tak o deset centimetrů.

Předátoři sice nejsou nebezpeční, ale můžou kousnout. Tentokrát chovatel vyvázl bez újmy. Ve volné přírodě to ale raději nezkoušejte. Mohli byste zle skončit.

Olomoucká zoo chová žraloky od roku 1999. Před čtyřmi lety se tito predátoři přestěhovali do obřího akvária o objemu 42 000 litrů. Zoo, která se může pochlubit největší expozicí mořských akvárií v ČR, žraloky chová jako jedna z mála v republice. Žraloci pocházejí z pobřežních vod Thajska. Dorůstají do délky až dvou metrů a dvakrát týdně spořádají dohromady zhruba tři kilogramy ryb.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz