Zpravodajství

VIDEO: Kovové lžičky ničí zdraví malých dětí

Dětskými přesnídávky mohou být velmi nebezpečné. Proč? Nesmíte je dítěti dávat kovovou lžičkou, hrozí totiž že se poškodí dno skleničky. Výrobce před tímto rizikem sice varuje, ale podle Sdružení obrany spotřebitelů nedostatečně. Přesvědčila se o tom i maminka devítiměsíčního Radana.

Devítiměsíční Radan dojedl jablečno-hruškovou přesnídávku a vypadal podobně spokojeně. Pak ale maminku polilo horko. Dítě v rukou žmoulalo kus střepu. Pocházel ze sklenice od přesnídávky.

Výrobce před používáním kovové lžičky varuje na obalu. Jenže věta "Nepoužívejte, prosím, kovovou lžičku - sklenička by se mohla poškodit.", není příliš zřetelná.

Výrobce přesnídávky se hájí tím, že neporušuje žádnou normu. Podle Sdružení obrany spotřebitelů ale tak zásadní informace má být na obalu zvlášť zvýrazněna.

"Upozornění by mělo být velkými písmeny, protože nikoho nenapadne, že není možné používat na skleněnou skleničku kovovou lžičku," uvedla pro TV Nova Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů.

"V případě že opravdu by ten výrobek byl nebezpečný, pak je tam možno výrobci stanovit sankci až do výše dvou milionů korun," řekl hygienik Michael Vít.

Skleněnými obaly dětské výživy se nyní začne zabývat i inspekce hlavního hygienika. Ta rozhodne o jejich případné závadnosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz