Zpravodajství

Královna Alžběta II. se dnes stala rekordmankou

Její Veličenstvo anglická královna Alžběta II. slaví výjimečné výročí. Dnes se stala nejstarším vládnoucím panovníkem v dějinách Británie.

Královna Alžběta II. se narodila v roce 1926 a k dnešnímu dni, kdy jí bude 81 let a 8 měsíců a 1 den, překoná svým věkem jako vládnoucí panovník legendární královnu Viktorii. Ze současných státních představitelů jí šlape na paty leda o pár měsíců mladší Fidel Castro, který je na Kubě u vlády 48 let. Ona sama oslavila půlstoletí vlády už v roce 2002 a loni ve svých osmdesáti oznámila, že je načase zmírnit oficiální aktivity. Přesto však neodchází z veřejného života a letos byla časopisem Vogue označena za jednu z nejlépe oblékaných žen světa. Její matka byla až do své smrti ve 101 letech také považována za nesmírně elegantní ženu.

Nakolik se však se svou rolí druhých houslí smířil věčný čekatel na trůn, Princ Charles, není veřejně známé. Kdo ví, možná se do té doby, než usedne na trůn, stihne i potřetí oženit...

Další královští rekordmani:
Nejdéle vládnoucí doložený panovník dějin: Egyptský faraón Pepi II. (vládl 94 let)
Nejdéle vládnoucí britský panovník: Královna Viktorie (64 let)
Nejvyšší anglický panovník: Edward (190 cm)
Nejtoulavější panovník: Richard Lví Srdce (strávil mimo Anglii 95 % z doby, kdy vládl)
Sexuálně nejaktivnější panovník: Indický mogul Jahangir (měl 300 královských manželek, 5 000 dalších žen a 1 000 mladíků)
Nejtlustší panovník: Tonžský král Taufa´ahau Tupou IV. (v 58 letech vážil 210 kg, zemřel loni v 88 letech)

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz