Zpravodajství

VIDEO: V Česku sílí vir HIV

VIDEO: V Česku sílí vir HIV

V Česku výrazně stoupl počet lidí nakažených smrtícím virem HIV. Pozitivně testovaných je v Česku již přes tisíc lidí. Mezi 230 z nich se již rozvinula nemoc AIDS, 13 z nich zemřelo. Statistiky naznačují, že brzy přibude 120 až 130 nových infekcí. Nakažených lidí však může být ve skutečnosti až desetkrát víc. Situaci sleduje Jiří Pánek.


"Znamená to, že musíme hledat cesty, jak oslovit širokou veřejnost, mládež, ženy, aby všichni mysleli na rizika a zodpovědně se nechávali testovat," ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (SZ).

Nemoc se do lidského těla dostane ve formě viru HIV - nejčastěji při nechráněném pohlavním styku nebo při užití drogy z použité injekční jehly. Letos přitom poprvé překročil počet nově nakažených lidí stovku.

Oproti roku 2002 je teď nově nakažených víc než jednou tolik. Podle některých odborníků přichází do Česku něco jako druhá vlna nákazy HIV. Mladí lidé se totiž nemoci často vůbec nebojí.

To, že situace začíná být hodně vážná, připouští i vláda. Na příští rok proto chystá kampaň pro veřejnost, která má lidem nebezpečí AIDS znovu připomenout.

Přesnější příčiny nárůstu HIV nemocných v Česku budou znát hygienici na konci ledna - až po důkladném rozboru statistiky. Teď čekají na konečná čísla za prosinec.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz