Zpravodajství

S Marsem se možná srazí asteroid

Vesmír možná brzy čeká gigantická srážka. Šance, že se nedávno objevený asteroid srazí koncem ledna s Marsem, se zvýšila na jedna ku 25. Uvedli to v pátek američtí vědci z Laboratoře tryskového pohonu (JPL), která spadá pod Národní úřad pro letectví a vesmír.


Asteroid s označením 2007 WD5 zaznamenala observatoř v Arizoně na konci listopadu. Na základě tehdejších informací astronomové před týdnem odhadli pravděpodobnost, že se útvar o průměru asi 50 metrů srazí 30. ledna s Marsem na jedna k 75.

K výzkumu přispěl student

Šance na srážku byla nyní zvýšena na jedna ku 25 poté, co jeden student astronomie našel v archivech informace umožňující přesněji stanovit předpokládanou dráhu asteroidu.

Zdroj: TV Nova

 Mars ve filmovém podání. Ilustrační foto

I když i to je velmi malá pravděpodobnost, někteří vědci doufají, že budou svědky srážky. "Myslím, že by to bylo skvělé," řekl Don Yeomans, který v JPL v Pasadeně vede program sledování kosmických objektů v blízkosti Země. "Když se nějaký asteroid blíží Zemi, tak si kolizi nepřeji," dodal.

Nicméně 2007 WD5 nijak neohrožuje Zemi a k Marsu se blíží rychlostí 44.898 kilometrů v hodině. Yeomans se ale domnívá, že až nová pozorování přinesou určí další informace o kosmické skále, šance na střet s Marsem se sníží.

Pokud by však k němu opravdu došlo, pravděpodobně by zanechal na povrchu rudé planety u jejího rovníku kráter o průměru asi 800 metrů. Kolize by uvolnila podobnou energii jako v roce 1908 tunguzský meteorit, který dopadl na Sibiři a zničil asi na 2000 kilometrů čtverečních lesa.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz