Zpravodajství

VIDEO: Neumannová zasypala Pražský hrad sněhem

VIDEO: Neumannová zasypala Pražský hrad sněhem

V neděli se na Hradčanském náměstí pod Pražským hradem poběží lyžařský závod v rámci světového poháru. Na Hrad dovážely nákladní auta sníh z Horní Vltavice na Šumavě. Okolí sídla české hlavy státu je tedy jediným místem v Praze se sněhovou pokrývkou. Mnohým lidem se to však nelíbí.

Zdroj: TV Nova

Na Pražském hradě teď vyřizují desítky telefonátů a nespokojence ujišťují, že provoz památky není nijak omezen.

Metropole samotná je zcela bez sněhu, ale organizátoři druhého dílu seriálu Tour de Ski měli štěstí na mrazivé počasí, takže materiálu mají dost a i díky předpovědi by jim měl vydržet až do nedělních závodů v dobré kvalitě.

Neumannová: na závodníky si můžete sáhnout

Závod přivede vrcholné lyžování přímo do historického centra Prahy a Pražané tak si tak budou moci na závodníky doslova sáhnout, aniž by museli cestovat do zimních středisek, řekla TV Nova organizátorka akce Kateřina Neumannová.

"Předpokládáme, že odvozíme do Prahy na 40 kamionů se sněhem, zítra navozíme další, celkem to bude asi 60 kamionů," řekl Luděk Sáska, který je v organizačním výboru zodpovědný za výrobu sněhu.

"Samozřejmě jsme rádi, že nám počasí přálo, takže jsme nemuselisníh vyrábět chemicky," prohlásil.

Na Šumavě je k dispozici kolem 4500 kubických metrů sněhu, což bez problémů stačí na trať na Hradčanském náměstí o délce zhruba 500 metrů.

Náklady skoro dva miliony

Teploty na Šumavě se drží už dlouho pod nulou, místy i pod minus deseti stupni Celsia. "Sníh určitě vydrží, předpověď je dobrá," řekl Sáska. Náklady na výrobu a převezení sněhu se pohybují mezi jedním až dvěma miliony korun.

Tour de Ski začne v Novém Městě 28. a 29. prosince, po pražském dílu se seriál na Moravu vrátí ke dvěma závodům. Původně se měly konat dva distanční běhy v Oberstdorfu, ale Němci nesehnali finance a měli problémy s prodejem televizních práv.

Tour de Ski skončí v italských střediscích Asiago a Val di Fiemme, kde je finále s výběhem do sjezdovky Alpe de Cermis.

"Aktuálně je v České republice i v Itálii dostatek sněhu, žádný ze závodů Tour de Ski proto není ohrožen, všechny se definitivně uskuteční," řekl v Novém Městě šéf běžecké sekce FIS Jürg Capol. Loni se úvodní dva závody právě na Moravě nekonaly vinou nedostatku sněhu.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz