Zpravodajství

Helena Štáchová: Rok se sedmičkou se Spejblu a Hurvínkovi vydařil

Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová má za sebou nesnadný život. Smrt dítěte, autonehodu, smrt manžela, rakovinu, soud o divadlo... Rok 2007 byl ale pro ni příznivý. Je sama matka dvou dětí, pro děti hraje a myslí na ně. O to víc, že o vlastní dítě přišla.

"Pro mne to byla šťastná sedmička, už proto, že jsme měli samá jubilea," říká Helena Štáchová s úsměvem. "Uběhlo padesát let od smrti profesora Skupy, Martin Klásek, který je současným Spejblem a Hurvínkem, se v tom roce narodil a dožil se letos šťastné padesátky. A Miloši Kirschnerovi by bylo osmdesát let. Díky všem těmto mužům vlastně divadlo existuje. K jubilejím jsme uvedli zbrusu novou hru Žeryk padá vzhůru. Napsala jsem ji se svou dcerou Denisou a darovaly jsme ji všem jubilantům. Také divadlo vyhrálo soud, takže ze mne spadl balvan. Mám teď klid na práci, což je k nezaplacení."

Divadlo se bude stěhovat
Svou novou scénu si Divadlo Spejbla a Hurvínka našlo v Praze 6, nedaleko od stanic metra Hradčanská a Dejvická. "Praha šest je k nám nesmírně laskavá," potvrzuje principálka. "Musím ji pochválit, ona nám hodně vychází vstříc, především tím, že nám provozuje budovu, ve které hrajeme. Pan starosta, který má Spejbla a Hurvínka rád, si všiml na jednom našem představení, že divadlo je ve velmi špatném stavu, že dřívější rekonstrukce budovy byla povrchní. Proto se bude znovu přestavovat. A tak se budeme v létě stěhovat. My si teď hledáme novou provizorní scénu, protože nechceme být jenom na cestách v cizině, ale také hrát v Praze. Viděla jsem ty plány divadla a vypadá to, že po rekonstrukci bude divadlo velmi krásné."

Píše pro děti, na novou knihu nepomýšlí
Nyní Helena Štáchová připravila pro děti abecedu budoucího motoristy - Hurvínkovu zlatou zebru. Byla natočená už v sedmdesátých letech a tenkrát vysílaná na pokračování ve školním rozhlase. Dokonce získala i mezinárodní cenou UNICEF. "Tenkrát jsem ji psala s Františkem Nepilem, byl to takový sladký medvídek, kterého jsem velice ctila. Snažili jsme se tehdy pomoci dětem orientovat se v silničním provozu. Doba se výrazně změnila a s ní především dopravní předpisy. A když jsem dostala příležitost tuto desku znovu napsat, bylo to pro mne moc zajímavé. Prožila jsem s tím přepisováním Nepilových a svých textů celé prázdniny. Hurvínkova zlatá zebra má novou podobu a je o ni velký zájem," říká divadelní Mánička.

Svůj dramatický životní příběh, především léčbu rakoviny, kterou prošla, popsala Helena Štáchová v knize Život na nitích. Ta se stala bestsellerem. "Zřejmě lidem dala sílu a hlavně naději a to je to nepodstatnější," myslí si herečka. "Hodně čtenářů mi napsalo a jejich osudy mě dokázaly i rozbrečet. Zřejmě mnohým pomohla, zaplať pánbůh za to. O nové knížce nepřemýšlím. Abych mohla znovu napsat takto silný příběh, jako v Životu na nitích, musela bych mít nový velký průšvih, takže jsem šťastná, že zatím nemám o čem psát."

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz