Zpravodajství

Helena Štáchová: Rok se sedmičkou se Spejblu a Hurvínkovi vydařil

Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová má za sebou nesnadný život. Smrt dítěte, autonehodu, smrt manžela, rakovinu, soud o divadlo... Rok 2007 byl ale pro ni příznivý. Je sama matka dvou dětí, pro děti hraje a myslí na ně. O to víc, že o vlastní dítě přišla.

"Pro mne to byla šťastná sedmička, už proto, že jsme měli samá jubilea," říká Helena Štáchová s úsměvem. "Uběhlo padesát let od smrti profesora Skupy, Martin Klásek, který je současným Spejblem a Hurvínkem, se v tom roce narodil a dožil se letos šťastné padesátky. A Miloši Kirschnerovi by bylo osmdesát let. Díky všem těmto mužům vlastně divadlo existuje. K jubilejím jsme uvedli zbrusu novou hru Žeryk padá vzhůru. Napsala jsem ji se svou dcerou Denisou a darovaly jsme ji všem jubilantům. Také divadlo vyhrálo soud, takže ze mne spadl balvan. Mám teď klid na práci, což je k nezaplacení."

Divadlo se bude stěhovat
Svou novou scénu si Divadlo Spejbla a Hurvínka našlo v Praze 6, nedaleko od stanic metra Hradčanská a Dejvická. "Praha šest je k nám nesmírně laskavá," potvrzuje principálka. "Musím ji pochválit, ona nám hodně vychází vstříc, především tím, že nám provozuje budovu, ve které hrajeme. Pan starosta, který má Spejbla a Hurvínka rád, si všiml na jednom našem představení, že divadlo je ve velmi špatném stavu, že dřívější rekonstrukce budovy byla povrchní. Proto se bude znovu přestavovat. A tak se budeme v létě stěhovat. My si teď hledáme novou provizorní scénu, protože nechceme být jenom na cestách v cizině, ale také hrát v Praze. Viděla jsem ty plány divadla a vypadá to, že po rekonstrukci bude divadlo velmi krásné."

Píše pro děti, na novou knihu nepomýšlí
Nyní Helena Štáchová připravila pro děti abecedu budoucího motoristy - Hurvínkovu zlatou zebru. Byla natočená už v sedmdesátých letech a tenkrát vysílaná na pokračování ve školním rozhlase. Dokonce získala i mezinárodní cenou UNICEF. "Tenkrát jsem ji psala s Františkem Nepilem, byl to takový sladký medvídek, kterého jsem velice ctila. Snažili jsme se tehdy pomoci dětem orientovat se v silničním provozu. Doba se výrazně změnila a s ní především dopravní předpisy. A když jsem dostala příležitost tuto desku znovu napsat, bylo to pro mne moc zajímavé. Prožila jsem s tím přepisováním Nepilových a svých textů celé prázdniny. Hurvínkova zlatá zebra má novou podobu a je o ni velký zájem," říká divadelní Mánička.

Svůj dramatický životní příběh, především léčbu rakoviny, kterou prošla, popsala Helena Štáchová v knize Život na nitích. Ta se stala bestsellerem. "Zřejmě lidem dala sílu a hlavně naději a to je to nepodstatnější," myslí si herečka. "Hodně čtenářů mi napsalo a jejich osudy mě dokázaly i rozbrečet. Zřejmě mnohým pomohla, zaplať pánbůh za to. O nové knížce nepřemýšlím. Abych mohla znovu napsat takto silný příběh, jako v Životu na nitích, musela bych mít nový velký průšvih, takže jsem šťastná, že zatím nemám o čem psát."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz