Zpravodajství

1000 litrů kyseliny uniklo u Valašského Meziříčí

1000 litrů kyseliny uniklo u Valašského Meziříčí

K nebezpečnému úniku kyseliny došlo ve středu u Valašského Meziříčí. Zhruba 1000 litrů kyseliny chlorovodíkové uniklo večer v jedné výrobní hale v průmyslovém areálu v Lešné. Při neštěstí byla zraněna žena, kterou záchranáři odvezli nemocnice.

Zdroj: TV Nova

Na místě zasahovali hasiči i specialisté z valašskomeziříčské chemičky Deza, řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

"Obyvatelé nebyli přímo ohroženi, protože firma stojí samotná v poli mimo obytnou zónu," upřesnil Mitáček.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan řekl, že mladou ženu odvezli zdravotníci na interní oddělení valašskomeziříčské nemocnice.

"Nadýchala se zplodin, ale podle informací není ve vážném stavu," upřesnil mluvčí.

Evakuováno 35 zaměstnanců

K úniku došlo při nakládce barelu s chemikálií vysokozdvižným vozíkem, jehož vidle barel poškodily. Z výrobní haly bylo okamžitě evakuováno asi 35 zaměstnanců.

Záchranářům se podařilo sehnat velké množství vápna, které zabránilo dalšímu šíření látky do prostoru. Zasaženo bylo asi 400 metrů čtverečních plochy. Uniklou látku hasiči ředili nejen vápnem, ale také velkým množství vody, koncentrát poté odváděli do záchytných jímek vybudovaných uvnitř haly.

Kyselinu chlorovodíkovou používá společnost v malých koncentrátech na čistění výrobků - autodílů. V barelu byl při havárii její pětatřicetiprocentní koncentrát.

Kyselina chlorovodíková je vodným roztokem chlorovodíku, což je štiplavý jedovatý plyn. Plynný chlorovodík je bezbarvý, silně dráždivý plyn, leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení. Podobné účinky má i kyselina.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz